Idziemy do przodu! Nauka chodzenia u najmłodszych

Nauka chodzenia to niezwykły proces edukacji. Angażuje on nie tylko dziecko, które odkrywa, że nagle z łatwością potrafi się samo przemieszczać, gdzie tylko zapragnie, ale też mamę i tatę. Rodzice wiernie mu kibicują, zachwyceni rozwojem umiejętności maluszka.

Moment, w którym dziecko potrafi już stosunkowo sprawnie poruszać się na własnych nogach następuje w różnym czasie życia u różnych bobasów. Spokojnie, tak po prostu musi być!

Zdobycie umiejętności chodzenia jest całkowicie indywidualną kwestią, dość silnie zróżnicowaną u jednego maluszka na tle całej jego grupy rówieśniczej. Posiadanie zdolności poruszania się na nogach jest powiązane z najróżniejszymi czynnikami, a w tym z osobistym temperamentem niemowlaka, ponadto z osiągniętą przez niego sprawnością fizyczną oraz z jego genotypem.

Oczywiście, istnieją statystyki podające średnie dane, czyli mające miejsce w przypadku sporej części dzieci. Jak się okazuje, ogromna większość maluszków zaczyna poruszać się na własnych nóżkach między 9, a 17 miesiącem życia. Dziecko, zanim zacznie sprawnie chodzić, powinno przejść przez etapy rozwoju samodzielnego przemieszczania ciała. Zaczyna się ta przygoda od tego, że dziecko zaledwie niezdarnie pełza po powierzchni na której leży, potem czołga się, po jakimś czasie raczkuje, żeby niebawem dreptać bokiem, szukając oparcia w ścianach i meblach.

Maleństwo nie będzie potrafiło od razu samodzielnie i sprawnie chodzić. Początkowe ruchy bobasa są silnie chaotyczne, zupełnie nieskoordynowane, ale swoją kreatywnością może już wtedy zadziwić obserwujących jego poczynania rodziców. Nieporadnie wymachując rączkami oraz nóżkami, dziecko stara się przesuwać w wybranym kierunku. Bobas wtedy samodzielnie uniesie swoją główkę, dla osiągnięcia celu nawet przekręci się wokół własnej osi, a nawet usiądzie. Takie czynności przygotowują go do prawidłowego chodzenia, ale najpierw maluszek będzie się starał przemieszczać używając do tego wszystkie cztery kończyny i całe swoje tułowie.

Co więcej bywa też tak, że szczęśliwe i raczkujące dziecko ma skończone kilkanaście miesięcy życia, a mimo to wcale nie chce stanąć na dwóch nogach i spacerować na nich przed siebie. Spokojnie, absolutnie nie powinna ta sytuacja w rodzicach wzbudzać obawy. Mama i tata szukają jednak w takiej sytuacji bezpiecznego, ciekawego rozwiązania, które poprzez edukacyjny walor może u dziecka przyspieszyć proces nauki chodzenia.

Ze wsparciem przychodzą wtedy różne edukacyjne zabawki. Drewniane pchacze i chodziki są doskonałymi narzędziami wspierającymi chodzenie zarówno u dziewczynki, jak i u chłopca, Obecnie produkowane drewniane jeździki wyposażone są w liczne funkcje edukacyjne. Wbudowane zostają w te zabawki kolorowe ruchome klocki, niezwykłe tablice do rysowania, czy obrazkowe łamigłówki. Drewniane pchacze skutecznie pomagają wielu dzieciom w kształtowaniu ich umiejętności, rozwijając motorykę kończyn, ale także umiejętność rozpoznawania poszczególnych kolorów oraz kształtów.

Pchacze, chodziki i jeździki znajdujące się w sklepie z zabawkami Budka Krasnoludka wyposażone są w praktyczne, gumowe kółeczka. Urządzenie nie tylko nie porysuje podłogi i nie będzie się po niej ślizgać, ale też nie będzie hałasować.

Artykuł partnerski

Komentarze