Indeksy na politechnikę i pieniądze dla najlepszych młodych konstruktorów

Politechnika Białostocka zaprasza kreatywnych młodych ludzi do niezwykłej konstruktorskiej przygody i kreatywnej zabawy. Na najlepszych czekają indeksy Politechniki Białostockiej i nagrody pieniężnie – nawet 5 tysięcy złotych. To druga edycja konkursu „Niesamowita maszyna”, który w ubiegłym roku wzbudził wiele pozytywnych emocji.

Konkurs „Niesamowita Maszyna” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którym bliskie są pasja konstruowania i zasady fizyki. Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Podobna maszyna została już zbudowana na Politechnice Białostockiej.
Efekt można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=tXzt-PKipe4

Konkursowa konstrukcja powinna mieścić się na ławce szkolnej, nie musi też być tak skomplikowana, jak maszyna PB. Liczą się pomysłowość i efekt końcowy. W tym roku maszyna powinna zawierać liczbę 70 (dowolnie wkomponowaną w działanie maszyny – w 2019 roku uczelnia świętuje 70-lecie).

Niesamowite maszyny uczniowie mogą budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należy sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Wymagane dokumenty i link do filmu trzeba też wysłać na adres promocja@pb.edu.pl

21 marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się wielki finał, podczas którego zaprezentowane będą wytypowane wcześniej przez komisję konkursową maszyny, wybierani zostaną zwycięzcy i otrzymają nagrody.

Konkurs „Niesamowita maszyna” – najważniejsze informacje

* Budowanie maszyn i nadsyłanie zgłoszeń: do 18 lutego 2019 roku.
* I etap: wyłonienie do 10 finalistów – na początku marca 2019 r.
* II etap: prezentacje finalistów i wręczenie nagród – 21 marca 2019 r.

Co się zmieniło?

W poprzedniej edycji do konkursowych zmagań zaprosiliśmy maturzystów. Ich młodsi koledzy prosili nas o zmianę regulaminu i możliwość udziału w konkursie. W tym roku zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich. Maturzyści walczą o indeksy i pieniądze, pozostali – o nagrody pieniężne – wyjaśniają organizatorzy.

Nagrody

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. zł i prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej na 5 wskazanych w regulaminie konkursu wydziałach. Szkoła, w której uczą się zwycięzcy, otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł, a opiekun zwycięskiej drużyny dostanie nagrodę w wysokości 500 zł. Za miejsce drugie i trzecie przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł.

Red. PP, fot. PB

Komentarze