Innowacje na Podlasiu? Jazon pokazuje że można i da się

Dla niezorientowanych nazwa Jazon niewiele powie. A tymczasem jest to przykład białostockiej firmy, która w zakresie automatyzacji powinna czuć się innowacyjna i odmieniać to słowo przez wszystkie przypadki. I tak się dzieje. Jazon pokazuje, że potrafi z powodzeniem wchodzić na rynki, gdzie wydawałoby się, że nie ma miejsca, bo rządzą giganci. Tymczasem spółka ma klientów z Polski, Europy i Azji. I wychodzi coraz dalej. Z jej przedstawicielami rozmawialiśmy w Nadarzynie, podczas Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week. Nie po raz pierwszy. Jazon bowiem bardzo aktywnie występuje na wielu imprezach w kraju i zagranicą. A ma się czym chwalić.

Jak opowiada Marek Szkiłądź z Jazonu, firma działa w trzech obszarach. Pierwszy to przetwórstwo, obróbka metalu.

Wykonujemy części do maszyn tekstylnych, poligraficznych do Niemiec, Szwecji, Austrii i wielu innych krajów Europy Zachodniej – mówi.

Drugi filar to obrabiarki, gdzie spółka importuje maszyny i komponenty z Tajwanu czy Chin, wykonuje maszyny, gniazda zadaniowe, przemysłowe do produkcji maszyn i urządzeń.

Trzecia odnoga to narzędzia brukarskie. Topowym produktem jest Profiler z zestawem GPS (służy do wydajnego wyrównywania i poziomowania placów, parkingów, boisk stadionów i ulic; z łatwością wyrównuje materiały sypkie i niespoiste takie jak np. piach, żwir czy drobny tłuczeń).

Przy połączeniu hydrauliki z elektroniką i systemu GPS jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wyrównać powierzchnię i rozłożyć kruszywa – chwali Marek Szkiłądź.

Jeżeli chodzi o narzędzia brukarskie, maszyny budowlane, wyszliśmy już na rynki zachodnie, jak i egzotyczne, także kraje skandynawskie. Mamy też już pierwsze sukcesy w sprzedaży do USA – dodaje nasz rozmówca.

Nie boi się używać określenia „firma innowacyjna”.

Jazon zdecydowanie jest firmą innowacyjną. Bo do budowy naszych maszyn, które są w pełni zautomatyzowane, serwujemy naszym klientom rozwiązania technologiczne, które są nowinką technologiczną na skalę światową. Używamy też komponentów topowych producentów, marek, dostawców dla przemysłu sterowników – tłumaczy.

Jazon, który swój zakład ma w Białymstoku, zatrudnia około 100 osób. To przedsiębiorstwo widoczne nie tylko na dużych imprezach targowych w kraju, ale też na wystawach w Hanowerze, Monachium, Paryżu, jak i w w Azji.

Część produktów posiadających innowacyjne rozwiązania jest objęta ochroną patentową. Firma istnieje już od ponad 35 lat i nieustannie się rozwija. O jej działaniach wspominaliśmy już w naszym portalu. W 2018 r. na przykład spółka pochwaliła się przeprowadzeniem pomyślnie testów pracy zrobotyzowanego gniazda do frezowania i nawiercania nakiełków w wałkach do przekładni zębatych – to kolejny zrealizowany projekt z grupy zrobotyzowanych urządzeń i systemów produkcji oraz montażu wpisujący się w Przemysł 4.0 w tym przedsiębiorstwie.

Również w 2018 firma otrzymała grant na realizację projektu rozwojowego dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, w ramach projektu „Granty na badania i innowacje”. Celem było wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów filtrujących służących podwyższeniu żywotności chłodziw, potwierdzenie skuteczności działania produkowanych urządzeń (w zakresie podwyższenia żywotności chłodziw i ich ekologicznych funkcjonalności), wdrożenie dedykowanego oprogramowania CAM w celu skrócenia czasu realizacji poszczególnych zadań w procesach wytwórczych, obniżenie kosztów wytworzenia urządzeń.

Sporo było też nagród. W 2018 r. Jazon wrócił ponownie wrócił ze Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich za szlifierkę koordynacyjną JG-510 CM – wyróżnienie jest świadectwem oraz potwierdzeniem wysokiej jakości oraz innowacyjności maszyny.

Na początku 2019 poinformowano o relizacji projektu dofinansowanego z funduszy europejskich pn. „Internacjonalizacja szansą na rozwój firmy Jazon sp. z o.o.”. Cel bezpośredni pierwszego etapu to opracowanie modelu biznesowego internacjonalizacji, pokazującego możliwości firmy w zakresie zwiększenia przychodów osiąganych z eksportu.

W czerwcu natomiast spółka wróciła z targów ITM w Poznaniu ze statuetką Acanthus Aureus. To wyróżnienie przyznawane wystawcom, którzy najlepiej potrafili zobrazować swoją wizję stoiska w połączeniu ze strategią marketingową firmy.

Oczywiście w ostatnich latach nagród i wyróżnień było więcej, powyższe to tylko przykłady. Liczymy, że białostockie przedsiębiorstwo będzie przywoziło ich jeszcze więcej i godnie reprezentowało nasz region w Polsce i na świecie. O sukcesach będziemy na pewno pisać.

Piotr Walczak, fot. Jazon

Komentarze