Innowacyjna wieża monitorująca skonstruowana w Białymstoku

Mobilna wieża monitorująca to innowacyjne rozwiązanie w branży ochrony, po które coraz chętniej sięgają nadzorcy placów budowy lub właściciele farm fotowoltaicznych. Dozór z dostępem do zdalnego wideo monitoringu, działający w terenie bez dostępu do zasilania, oznacza obniżenie kosztów ochrony, mobilność, wysoką skuteczność i bezpieczeństwo przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

– Mobilna wieża to doskonałe narzędzie ochrony, nadzoru i dokumentacji inwestycji budowlanych – mówi Krzysztof Kołejda z białostockiej firmy Stekop. – Dysponujemy jednym z najlepiej zorganizowanych centrów monitorowania w Polsce, które nadzoruje obiekty i dysponuje patrolami interwencyjnymi w całym kraju. Dzięki współpracy z kilkudziesięcioma agencjami ochrony, zapewniającymi reakcję profesjonalnych patroli interwencyjnych, jesteśmy w stanie zagwarantować ochronę na najwyższym poziomie kontrahentom posiadającym obiekty położone w całej Polsce.

Fizyczna ochrona nie zawsze może sprostać wszystkim wymaganiom i jest kosztowna. Warto więc wykorzystywać cyfrowe narzędzia monitorujące do dbania o bezpieczeństwo. Wieża monitorująca zaopatrzona jest w wysuwany maszt z kamerami o wysokości aż do 7 metrów. Zastosowane w wieżach kamery z inteligentną analityką obrazu potrafią wykryć człowieka z bardzo dużą skutecznością. Dzięki temu nie reagują na fałszywe alarmy, zwierzęta, pojazdy i przypadkowy ruch, który sygnalizują standardowe systemy alarmowe. Obrotowa kamera PTZ z dużym zoomem pozwala obserwować teren w znacznej odległości od wieży. Dzięki nocnemu doświetleniu na podczerwień, zdolnemu do pracy nawet w zupełnej ciemności, możemy objąć zasięgiem znaczny obszar dookoła wieży. Dodatkowo, detektory ruchu śledzą obszar w promieniu 360 st. dookoła wieży i w przypadku wykrycia ruchu, kamera obrotowa wykonuje najazd na miejsce, w którym go zarejestrowano i zapisuje całe zdarzenie. Materiał dowodowy przechowywany jest przez 30-90 dni.

W przypadku wystąpienia ruchu osób lub pojazdów w przestrzeni chronionej włączony zostaje system alarmowy. Głośnik audio umożliwia zdalne nadanie automatycznego komunikatu ostrzegawczego. Włącza się także białe oświetlenie LED. Zaalarmowane zostaje Centrum Monitorowania i wysłany Patrol Interwencyjny. Akcja interwencyjna jest natychmiastowa, celowa i skuteczna, także dzięki płynnej transmisji ze wszystkich kamer. W związku z możliwością dodatkowego nagrywania w serwerowni przez internet całe zdarzenie jest dokumentowane.

Trudno wyobrazić sobie, ilu pracowników ochrony, ile czasu potrzebowałoby, aby tak sprawnie wykonać wszystkie te działania.

– To idealne rozwiązanie do ochrony placów budowy, ale także parkingów i magazynów – zapewnia przedstawiciel firmy Stekop. –
Już sama obecność kamer działa zniechęcająco na złodziei, a w przypadku kradzieży ułatwia zebranie materiału dowodowego i złapanie sprawcy. Warto więc skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, zwłaszcza kiedy gwarantują większą skuteczność ochrony i oszczędności.

Wieżę monitoringu uruchamiamy bardzo szybko, a transport urządzenia jest prosty. Transport odbywa się autem z wykorzystaniem dedykowanej przyczepki. Zatem gdy kończymy jedną inwestycję, sprawnie i bez problemu możemy ją przenieść w inne miejsce. Wieża odporna jest na zmienne czynniki atmosferyczne, mocna, stabilna. Zasilają ją panele solarne o mocy nawet do 1000W (1kW), co umożliwia bezobsługową pracę w okresie wiosenno – jesiennym.

Mobilny monitoring umożliwia także inspekcję online inwestycji pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy. Pozwala z łatwością nadzorować pracowników (np. sprawdzić, czy noszą kaski) oraz postęp prac. Możemy go też wykorzystywać do tworzenia efektownych materiałów marketingowych techniką time – lapse. To ciekawe połączenie fotografii i filmu, pozwala pokazać w kilkusekundowym materiale długotrwały proces inwestycyjny. Dzięki kamerom robimy serię zdjęć w dłuższych odstępach czasowych, a następnie łączymy je i wyświetlamy w przyspieszonym tempie. Powstaje film poklatkowy, w którym widać przebieg całego procesu budowy. Uzyskujemy widowiskowy, przyciągający materiał do wszelkich prezentacji.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze