Inwestycje. Dworzec w Szepietowie w nowej odsłonie – otwarty dla podróżnych

Komfortowy, bezpieczny, wyposażony w nowoczesne systemy, z poddaną renowacji elewacją i na nowo zaaranżowanym otoczeniem – taki jest dworzec w Szepietowie po zakończonej inwestycji. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem skorzystali z niego pierwsi podróżni.

Przebudowa dworca była realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podczas inwestycji przeprowadzono w budynku i jego otoczeniu szereg prac. Renowacji poddano elewację dworca, którą zyskała cieplejszą, utrzymaną w odcieniach koloru żółtego, barwę. Na fasadzie budynku od strony torów, nad wejściem do holu, zamontowano nowy, przestrzenny i podświetlany logotyp PKP SA z nazwą dworca, a tuż nad nim okrągły zegar. Ciekawostką historyczną na elewacji północno – zachodniej jest niewielki historyczny reper z oznaczeniem P.K.P. oraz orłem.

Sporo zmian zaszło wewnątrz dworca. Podróżni znajdą tam klimatyzowany hol pełniący funkcję poczekalni. Zaaranżowano go w modnych we współczesnej architekturze odcieniach jasnych szarości. Na suficie umieszczono futurystyczne białe oprawy oświetleniowe w kształcie litery X. Interesującym elementem wystroju wnętrza będą wielkoformatowe zdjęcia, przedstawiające historyczny dworzec w Szepietowie, który zniszczono podczas II wojny światowej. Aranżację poczekalni uzupełniają ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz defibrylator. W jej sąsiedztwie podróżni znajdą toalety dworcowe przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z małymi dziećmi.

– Szepietowo to szósty dworzec otwarty dla podróżnych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 w województwie podlaskim. Jestem przekonany, że ten niewielki, bo posiadający zaledwie 130 m kw. powierzchni użytkowej dworzec, spełni wszystkie oczekiwania podróżnych i sprawi, że podróże koleją staną się jeszcze bardziej komfortowe – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

– Ze wsparciem funduszy europejskich i pieniędzy krajowych dworzec w Szepietowie odzyskał historyczne piękno i stał się wizytówką miasta. Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przeszedł kompleksową przebudowę i modernizację właśnie został oddany do użytku. Budynek stał się obiektem funkcjonalnym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Bardzo się cieszę z otwarcia zmodernizowanego dworca kolejowego w Szepietowie – kolejnej inwestycji w Polsce dofinansowanej z funduszy Unii Europejskiej. Jest to szansa na poprawę atrakcyjności i dostępności przewozów kolejowych dla mieszkańców Szepietowa i okolic, a wraz z realizowaną obecnie inwestycją „RailBaltica” – krok w kierunku włączenia całego regionu do transeuropejskiej sieci połączeń kolejowych TEN-T. Rozwój transportu kolejowego oraz pozostałych form publicznego transportu zbiorowego, w tym w połączeniach regionalnych, będzie jednym z priorytetów dla inwestycji Unii Europejskiej w latach 2021 – 2027 – mówi Christopher Todd, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dzięki przebudowie dworzec w Szepietowie pozbawiono barier architektonicznych. Wprowadzono w nim również szereg usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. Do najważniejszych należą podjazdy prowadzące do wejść do dworca. Wykonano również ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planem dworca.

Dworzec w Szepietowie wyposażono w proekologiczne rozwiązania. Dzięki jego dociepleniu, montażowi stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej ograniczono straty ciepła w budynku. Ekologiczne, bo energooszczędne, jest również oświetlenie dworca. O optymalizację i racjonalne zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody dba również system BMS (Building Management System) sterujący urządzeniami i instalacjami w obiekcie. Nowoczesne są również zainstalowane podczas inwestycji systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy).

Całkowicie przearanżowano teren wokół dworca. Ułożono tam nową nawierzchnię oraz zamontowano elementy małej architektury, tj. ławki, kosze czy lampy oświetleniowe. Uporządkowano zieleń oraz wyznaczono dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nowością w otoczeniu dworca jest wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów i stacją ich napraw.

Przebudowa dworca w Szepietowie kosztowała łącznie 5,4 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, wykonawcą robót budowlanych firma PB Pożarski Budownictwo sp. z o.o., a za dokumentację projektową odpowiadało Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji AllPlan sp. z o.o.

Red. PP, fot. PKP

Komentarze