Jak dobrać tusz do drukarki?

Setki modeli, dziesiątki rozmiarów opakowań i kilka wersji kolorystycznych – rodzajów tuszy do drukarki jest wyjątkowo wiele, a niewłaściwego nie uda się zamontować w domowym sprzęcie. Dobranie tuszu do drukarki nie musi być jednak trudne.

Ceny tuszy do drukarek potrafią być tak wysokie, że stały się nawet obiektem internetowych żartów, w których porównuje się je do cen złota czy innych drogich kruszców. Osoby kupujące drukarkę często nie zdają sobie z tego sprawy w momencie zakupu i dopiero później okazuje się, że choć sama drukarka nie była droga, to tusze do nich mogą kosztować każdorazowo nawet kilkaset złotych. Dlatego by uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto już na etapie kupna sprzętu sprawdzić, jak kształtują się ceny tuszy do drukarek, jak często trzeba je wymieniać i czy można to łatwo zrobić samodzielnie.

Numer modelu jest najważniejszy

Wykaz wszystkich tuszów do drukarek danego modelu można znaleźć zwykle w instrukcji dołączonej do opakowania i na stronie producenta. Nazwa modelu zwykle umieszczona jest na pokrywie drukarki i dodatkowo na naklejce ze specyfikacją techniczną na podstawie sprzętu. Aby znaleźć odpowiedni tusz, warto zanotować nazwę producenta, a następnie serię i numer konkretnego modelu. Nawet wypuszczane tuż po sobie modele mogą się znacznie różnić, więc lepiej uważnie trzymać się specyfikacji i sprawdzać podczas poszukiwań, czy w numerze modelu nie pojawiła się literówka.

Jak sprawdzają się zamienniki tuszów?

W marketach można znaleźć też zamienniki markowych tonerów. Mogą one być nawet kilkakrotnie tańsze niż oryginalna wersja, więc przy braku pewności odnośnie nazwy modelu, lepiej wybierać takie tusze. Jakością nie powinny one odbiegać od tuszów markowych jeśli chodzi o proste wydruki czarno-białych dokumentów. Jednak osoby zainteresowane drukowaniem fotografii czy profesjonalnymi zastosowaniami drukarki mogą zauważyć w przypadku niektórych zamienników, że kolory mają nieco gorszą jakość. Im bardziej przydadzą się więc tusze markowe.

Na rynku można znaleźć też tusze regenerowane. To oryginalne kartridże, które zostały wyczyszczone, a następnie napełnione jeszcze raz. Przy okazji wymienione też zostały wszystkie uszkodzone części. Teoretycznie jest to więc wariant korzystny dla środowisku, bo oparty na recyclingu, a przy tym tańszy od zwyczajnych tuszów. Jednak awaryjność tego typu tuszu do drukarki może być większa, a kolory niekoniecznie będą wyglądały idealnie. Drukując dużo lub wykonując specjalistyczne nadruki warto więc trzymać się nowych tuszów.

Jak wymienić tusz do drukarki?

Choć budowa każdej drukarki jest dość podobna, to jednak poszczególne modele i części mocno się od siebie różnią wielkością i kształtem, co może utrudniać samodzielną wymianę tuszu. Zobacz, jak wymienić tusz do drukarki bez pomocy fachowca. W sieci sporo jest poradników na stronach producentów, a dodatkowo informacje na ten temat powinny znajdować się w instrukcji.

Nieco trudniejsza będzie włożenie na właściwe miejsce nieoryginalnego tonera, bo może on mieć inne oznaczenia czy formę. Aby ułatwić sobie zadanie, warto więc trzymać się oryginalnych komponentów, lub przy pierwszej wymianie tonera poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. Jeśli wymiana tuszu jest w danym modelu wyjątkowo uciążliwa, warto szukać większych opakowań. Dzięki temu trzeba będzie przeprowadzać ją dwa, a nawet trzy razy rzadziej niż zwykle, co daje sporą oszczędność czasu.

Artykuł partnerski

Komentarze