Jak napisać niemieckie CV w kilku krokach?

Coraz więcej Polaków szuka pracy w Republice Federalnej Niemiec. Biorąc pod uwagę wysokie zarobki oraz niewielką odległość, Niemcy wydają się dobrym kierunkiem. Aby starać się o pracę, trzeba przygotować CV. Dla niemieckich pracodawców zarówno forma, jak i dbałość o strukturę dokumentu jest kluczowa. Dziś podpowiemy Wam, jak napisać takie CV. To trzeba wiedzieć!

Co powinno zawierać niemieckie CV?

Jedno jest pewne, absolutnie nie możecie tłumaczyć polskiego CV na język niemiecki. Formę musicie dostosować, do wymagań, jakie stawiane są w tym kraju. Należy zadbać o poprawność, ale też układ swojego CV. Pracodawca może odrzucić niemieckie CV, jeśli nie będzie spełniać reguł formalnych. W niemieckim CV należy umieścić nagłówek zatytułowany „Lebenslauf”. Do tego CV musi być schludne i treściwe. Nie można pogrubiać tekstów, ani stosować zbyt rozwlekłych zdań. W CV muszą znaleźć się:

  • imię i nazwisko
  • nazwisko rodowe
  • data urodzenia
  • adres korespondencyjny wraz z nazwą kraju
  • numer telefonu
  • adres e-mail
  • miejsce urodzenia
  • obywatelstwo

Nie trzeba natomiast podawać stanu cywilnego oraz liczby dzieci.

Co jeszcze musi znaleźć się w CV? To trzeba wiedzieć!

niemieckim CV musicie umieścić informację o wykształceniu, przy czym dotyczy to tylko wykształcenia, które przydaje się na danym stanowisku. Zwróćcie uwagę na kolejność, która powinna być niechronologiczna, a mianowicie zaczynamy od wykształcenia, które zdobyliśmy najpóźniej. Trzeba też opisać doświadczenie zawodowe, ale tylko to, które przyda się na danym stanowisku, o które się aplikuje. Należy podać stanowisko, na którym się pracowało oraz ilość przepracowanych lat. Ważna jest też sekcja dotycząca umiejętności. Trzeba opisać te, które przydadzą się na danym stanowisku. Możecie jeszcze opisać swoje zainteresowania, ale nie jest to niezbędne. Nie zapomnijcie o podaniu miejsca, daty i podpisaniu się. W prawym górnym rogu umieszczamy jeszcze profesjonalne zdjęcie, które musi być w pełni formalne. Najlepiej, aby zdjęcie miało wymiary zdjęcia paszportowego.

Niemieccy pracodawcy zwracają szczególną uwagę na formę oraz poprawność dokumentu. Należy więc kilkukrotnie sprawdzić CV, czy nie zawiera błędów ortograficznych, ale też stylistycznych czy merytorycznych. CV musi być schludne, nie można natomiast przeceniać własnych umiejętności, gdyż pracodawcy zapewne je zweryfikują. Dobre niemieckie CV zwiększa szansę na znalezienie pracy na niemieckim rynku.

Artykuł partnerski

Komentarze