Jak pomalować biuro, by zrobić wrażenie na klientach?

Kolor ma znaczenie. Psychologowie udowadniają, że kolory wpływają na nasze emocje. Gdy urządzamy biuro, warto dokładnie zastanowić się, jaki chcemy osiągnąć efekt. 

Kolory są punktem wyjścia, od którego trzeba zacząć urządzanie biura. W planowaniu przestrzeni biurowej istotne jest także, by w danym pomieszczeniu pracowało się wygodnie. Niedobrze jest, gdy pracujemy w otoczeniu przedmiotów i kolorów, które wywołują w nas np. rozdrażnienie. 

Klient, który wchodzi do biura, w pierwszej chwili odbiera wrażenia wizualne. Są one rejestrowane przez prawą półkulę, która oceni wnętrze albo na plus, albo na minus. Dopiero rozmowa z klientem aktywizuje lewą półkulę mózgową, która odpowiada za logiczną argumentację i analizę sytuacji. Na przykład czerwień na poziomie podświadomym powoduje lęk i podwyższa ciśnienie. 

biuro

 

Kolorystyka w biurze 

Ogólne zasady dotyczące sposobu percepcji i wpływu barw na naszą psychikę są podobne. Oddziaływanie kolorów sięga głębiej niż nasza świadomość. Gdy pokoje biurowe pomalujemy w ciepłych, jasnych tonach o małym nasyceniu barw, na pracownika wpłynie to aktywizująco, sprawiając wrażenie ciepła i czystości. W pomieszczeniach biurowych lepiej nie stosować się barw ciemnych (nastrajają smutno), jak również kolorów jaskrawych (wywołują niepokój i odwracają uwagę).

Biel, jako kolor uniwersalny, kojarzy się z czystością, spokojem i odprężeniem. Dodany do bieli kolor szary czy stalowy wyciszają atmosferę wewnątrz pomieszczenia. 

 

 

barwy zimne i cieple

 

Podlaski producent farb doradza

W Wasilkowie pod Białymstokiem ma siedzibę firma Unicell Poland, producent chemii budowlanej marki Primacol. Unicell tworząc innowacyjne produkty, tworzy konkurencyjną cenowo ofertę wobec innych tego typu produktów na naszym rynku. Produkuje między innymi farby akrylowe, środki do dekoracji i ochrony drewna, impregnaty, emulsje gruntujące i wiele innych. W tym roku po raz kolejny Unicell został laureatem nagrody Diamenty Forbesa.

Zapytaliśmy specjalistów z firmy Unicell, jakie kolory wybierać do wnętrz biurowych.

Bartłomiej Sawulski,  Dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju:

Mamy podstawowy podział na:

barwyBarwy czyste to barwy podstawowe (żółty, czerwony, niebieski) i pochodne, które powstają po połączeniu barw podastawowych. Te barwy służą do ożywiania wnętrza.

Barwy dopełniające – te pary barw zmieszane ze sobą w równych proporcjach dopełniają się wzajemnie do szarości. To pary barw tworzące największy kontrast. 

Rozróżniamy także 4 rodzaje barw: pastelowe, barwy ziemi, barwy ciepłe i zimne.

 

Kolory w biurze 4

Barwy pastelowe – to jasne, pogodne barwy z dużą domieszką bieli. Dobrze wyglądają w pomieszczeniach ciemnych, ciasnych i smutnych. Można je stosować w korytarzach i pokojach biurowych, dobrze łączą się z kolorami czystymi. Pastelowy róż kanalizuje agresję i ma działanie uspakajające. 

Kolory w biurze 5

Barwy ziemi – to kolory występujące naturalnie w przyrodzie, czyli kolory skał, piasku, ziemi, drzew i roślin. Można je łączyć dowolnie z innymi kolorami. Brązowy to kolor ziemi. Klient otoczony brązem nieświadomie buduje w sobie poczucie bezpieczeństwa, stabilności, niezawodności. 

Kolory w biurze 6

 

Barwy zimne – dają poczucie czystości i lekkości. Dobrze je stosować w pomieszczeniach ciasnych i gorących, gdyż optycznie ochłodzą i powiększają wnętrza. Barwy te szczególnie sprzyjają pracy umysłowej. Takie barwy idealne są do biura, w którym pracownicy potrzebują uwagi i skupienia.

Kolory w biurze 7

 

Barwy ciepłe – tworzą pozytywną atmosferę. Kojarzone ze słońcem i ogniem optycznie pomniejszają przestrzeń. Stwarzają poczucie relaksu i odprężenia. Polecane do stosowania w dużych pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i integracji. Biura w branży turystycznej powinny być pomalowane takimi kolorami, bo one kojarzą się z wypoczynkiem. To barwy słońca, piasku, morza, lata. 

 

Komentarze