Jak przygotować się do kupna mieszkania?

Jedni decydują się na zakup mieszkania tuż po studiach, inni czekają z tym znacznie dłużej. Bez względu na to, w jakich okolicznościach chce się kupić nieruchomość, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W końcu jest to zakup na długie lata, a dla niektórych nawet na całe życie.

Analiza domowego budżetu

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że zakup mieszkania to duży wydatek. Nawet niewielka kawalerka może kosztować 200 tysięcy i to w mniejszym mieście. Im lepsza lokalizacja i większe mieszkanie, tym drożej. Przygotowując się do zakupu nieruchomości, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie przeanalizować domowy budżet. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

W zależności od kwoty i okresu spłaty kredytu, miesięczna rata może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Sama rata to już duże obciążenie, a jest ich o wiele więcej. Mowa tutaj chociażby o czynszu i opłatach za prąd i multimedia. Chcąc kupić mieszkanie, warto udać się do doradcy kredytowego, który dokładnie zbada zdolność kredytową i doradzi w jakim banku najkorzystniej będzie wnioskować o udzielenie kredytu.

Nawet jeśli zakup mieszkania ma być finansowany z kredytu, trzeba liczyć się z tym, że potrzebne są oszczędności. W gotówce trzeba posiadać około 20% wartości nieruchomości, co przy mieszkaniu za kilkaset tysięcy złotych jest sporą sumą. Nabywca mieszkania ze swoich środków musi pokryć wkład własny, a także notariusza. Przed zaciągnięciem kredytu często konieczne jest także wniesienie opłaty za umowę przedwstępną.

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Znając zdolność kredytową, pora wziąć się za wybór odpowiedniej nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania warto myśleć perspektywicznie. Zwłaszcza w kontekście lokalizacji i metrażu. Osoby które planują mieć dzieci, powinny zadbać o to, żeby w pobliżu znajdowało się przedszkole, a sama nieruchomość miała kilka pokoi. Osoby starsze powinny z kolei zadbać o to, żeby blisko były sklepy i apteka, a sama inwestycja miało windę.

Nowe mieszkania w Suwałkach, Łomży, Augustowie i innych mniejszych miastach, są z reguły 2- lub 3-pokojowe i mają stosunkowo dużą powierzchnię. W większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków mają dużo mniejszą powierzchnię, zwłaszcza w centrum. Chcąc kupić duże mieszkanie, warto przejrzeć oferty na przedmieściach. Zdarza się, że poza miastem w cenie niewielkiego mieszkania można kupić spory dom.

Kiedy mieszkanie jest już wybrane, pora dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły. Jeśli nieruchomość jest z rynku wtórnego, koniecznie trzeba upewnić się, czy nie ma ukrytych wad, a także czy nie jest zadłużone. Jeśli wybór padł na mieszkanie od dewelopera, warto przejrzeć na jego temat opinie, a jeśli jest to możliwe, zapytać o niego osobę, która już wcześniej kupiła podobny lokal. Jeśli mieszkanie ma zostać wybudowane na nowym osiedlu, wskazane byłoby sprawdzić jeszcze, jak ten zamierza zagospodarować teren wokół budynków.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

Komentarze