Jak przyśpieszyć komputer w pracy?

Osiem godzin pracy od poniedziałku do piątku przed komputerem – znasz to? Bardzo możliwe, ponieważ współcześnie coraz więcej osób zatrudnianych w różnych branżach jest skazanych na długotrwałe siedzenie przed monitorem. W takich okolicznościach wszelkiego rodzaju opóźnienia w działaniu urządzenia i jego zawieszenia mogą być frustrującą zmorą, a także zagrożeniem dla wydajności i skuteczności pracy. W jaki sposób można przyspieszyć komputer w pracy?

Spowolniony komputer w pracy – co to znaczy?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że wolniejsze działanie peceta czy laptopa zazwyczaj jest symptomem naturalnym, pojawiającym się po kilku latach i wynikającym po prostu ze zużywania się poszczególnych komponentów i podzespołów. W takich okolicznościach możemy zauważyć postępujące wolniejsze ładowanie się programów i aplikacji, czy też dłuższe uruchamianie i zamykanie się systemu operacyjnego. Oczywiście, nie oznacza to, że musimy kupować nowy komputer.

Wolniejsze działanie systemu operacyjnego to nie najgorsze, co może nas spotkać. Znacznie bardziej uciążliwe są zawieszenia i braki odpowiedzi ze strony programów, mogące prowadzić do błędów w pracy czy utraty postępów w zadaniach służbowych.

Sposoby na przyspieszenie komputera w pracy

Jeżeli zauważyłeś spadek w wydajności służbowego komputera lub powtarzające się coraz częściej zawieszenia, możesz zrobić kilka rzeczy.

Zwolnij miejsce na dysku

Częstą przyczyną wolniejszego działania peceta jest zbyt duże zapełnienie dysku. Dlatego pierwsze, co należy zrobić, to oczyścić dysk ze zbędnych plików, co można przeprowadzić z systemem Windows w kilku prostych krokach. W ten sposób uzyskasz może i niewiele przestrzeni, ale jako doraźne rozwiązanie – to wystarczy!

Odinstaluj nieużywane aplikacje

Prawdopodobnie wszyscy mamy na swoich komputerach programy, które ostatnio używaliśmy kilka lat temu. Niepotrzebnie zajmują one miejsce na dysku, tym samym pogarszając wydajność urządzenia. Warto też wyczyścić rejestr, czyli usunąć pozostałości po aplikacjach, których nie ma już na komputerze. W tym pomoże program czyszczący, który można pobrać z sieci.

Korzystaj z antywirusa

Wolniejsze działanie programów może być wynikiem działania szkodliwego oprogramowania. Dlatego zawsze należy korzystać z wysokiej jakości programu antywirusowego, który chroni przed wirusami i pomaga utrzymać porządek na komputerze.

Rozbuduj pamięć RAM

Komputer można przyspieszyć również poprzez rozbudowanie RAM-u. Obecnie za minimum uznaje się 8 GB RAM-u, ale jeśli chcesz rozbudować komputer, postaw na pamięć RAM przynajmniej 16 GB – dzięki temu zabezpieczysz się na przyszłość.

Zainwestuj w dyski SSD

Jeżeli Twój komputer liczy już sobie kilka lat, prawdopodobnie jest wyposażony w dysk HDD. W takich komputerach rozwiązaniem mogą być szybkie dyski SSD – są one szybsze, cichsze i bardziej wytrzymałe niż ich poprzednicy.

Wymień inne komponenty, czyli o czym jeszcze pamiętać?

Na szybkość działania komputera mogą też wpływać inne komponenty, takie jak karta graficzna czy elementy układu chłodzenia. Jednak w takich okolicznościach przyda się już pomoc specjalistów i doświadczonych doradców, których znajdziesz na przykład w internetowym sklepie www.esus-it.pl. Skontaktuj się z nimi i zamów dyski, pamięć RAM czy inne komponenty, które przyspieszą Twój komputer.

Artykuł partnera

Komentarze