Jak sfinansować własne mieszkanie w 2016 roku?

Własne mieszkanie to marzenie niejednej polskiej rodziny. Jednak zakup własnego „M” to najczęściej życiowa decyzja, wcale niełatwa do sfinansowania. Podpowiadamy, w jaki sposób zrealizować takie przedsięwzięcie.

Rok 2015 był dobry zarówno dla deweloperów, jak i dla nabywców mieszkań, charakteryzował się ożywieniem na rynku nieruchomości. Można było zaobserwować duży popyt na mieszkania, do czego przyczyniły się głównie niskie stopy procentowe, oznaczające większą dostępność kredytów hipotecznych oraz pozytywne zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Z drugiej strony te same niskie stopy procentowe oznaczały małą atrakcyjność lokat i ucieczkę inwestorów właśnie na rynek nieruchomości.

Firma deweloperska Sonata Park, oferująca nowe mieszkania w Białymstoku, przedstawia jak w tym roku można korzystnie kupić własne lokum, nawet jeśli nie posiadamy wystarczających środków.

Kredyt hipoteczny ciągle popularny

W ciągu kilku ostatnich lat najpopularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu mieszkania był kredyt hipoteczny. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w 2016 roku. Warto jednak pamiętać, że od stycznia br. każdy kredytobiorca będzie musiał posiadać co najmniej 15% wkładu własnego. Na szczęście nie oznacza to konieczność posiadania wkładu w gotówce – jedna trzecia może być w formie blokady środków, ewentualnie można także wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu.

Kwestia wkładu własnego nie jest jednak jedynym problemem, przed jakim stanie osoba chcąca zaciągnąć kredyt hipoteczny. Należy jeszcze zadbać o dobra wiarygodność kredytową (najlepiej spłacić inne kredyty, pozbyć się niepotrzebnych kart kredytowych) i przygotować się na dodatkowe koszty, jak wycena nieruchomości i inne opłaty administracyjne. Oczywiście zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się także z koniecznością przygotowania wielu dokumentów. Należy także przeanalizować różne oferty banków, żeby wybrać najkorzystniejszą dla siebie albo skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.

Kredyt ze wsparciem MdM

Jeśli jednak kredytobiorca ma problem ze zgromadzeniem wkładu własnego, może skorzystać ze wsparcia rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. To projekt funkcjonujący od 2014 roku, który polega na dofinansowaniu wkładu własnego kredytu przy zakupie mieszkania lub domu zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z tego programu, chociaż wprowadzone w ubiegłym roku zmiany i tak poszerzyły grono potencjalnych beneficjentów. Jak sama nazwa wskazuje, MdM to program kierowany do młodych osób, które nie ukończyły 35 roku życia. Limit wieku nie jest jednak brany pod uwagę, gdy beneficjent wychowuje co najmniej trójkę dzieci. Takie osoby, w przeciwieństwie do innych, nie podlegają także warunkowi nieposiadania na własność innego mieszkania lub domu. Dodatkowo wprowadzono ograniczenia wielkości nabywanej nieruchomości: 75 m2 dla mieszkania (85 m2 przy trójce dzieci) i 100 m2 dla domu (110 m2 dla rodzin z trójką dzieci). Wybrane mieszkanie musi mieścić się także w wyznaczonych limitach, które różnią się w zależności od miejscowości.

Kredyt hipoteczny, również z dofinansowaniem MdM, to ciągle najpopularniejszy sposób na zdobycie własnego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że to zobowiązanie długookresowe, które trzeba dokładnie przemyśleć.

artykuł sponsorowany

Komentarze