,

Jak wykorzystać do budowania pozycji lidera… kobiecość

Ludzie potrzebują liderów, a zdobywanie i utrzymanie tej pozycji to proces ciągły i nieustający. Kobiety natomiast mają w sobie dużo naturalnych cech niezbędnych do stania się liderem. Są też umiejętności, których kobieta musi się nauczyć, aby swobodnie odnaleźć się w tej roli. Jakie to cechy? Kim jest lider i co może dać ludziom? Jak wykorzystać kobiecość do budowania pozycji lidera?

Na te pytania podczas kolejnego spotkania z cyklu Era Nowych Kobiet w Białymstoku odpowiadał Lechosław Chalecki – przedsiębiorca i trener biznesu. Spotkanie odbyło się 1 października w Hotelu Traugutta 3, pod hasłem „Esencja Kobiecości w budowaniu pozycji lidera”. Wzięło w nim udział ponad. 200 kobiet. Była to konferencja połączona z warsztatem.

– Kobieta ma być liderem na sposób kobiecy – skomentował spotkanie Lechosław Chalecki. – W kuluarach i przerwie było słuchać poruszenie tym stwierdzeniem – że kobiety mogą być w liderowaniu kobietami, a nie marną podróbką mężczyzny. Zauważyłem, że to krótkie stwierdzenie poruszyło ponaddwustuosobowe grono kobiet. Jedna z kobiet przyznała wprost: „Chciałam być tak dobra jak mężczyzna, a przecież nie muszę, teraz świadomość kobiecości pozwali mi podjąć decyzję o tym, jaką liderką mam być, a nie liderem”. Rozmawialiśmy też o sensie liderowania, o którym mówiłem podczas wystąpienia. Pytanie o sens tego wszystkiego, co robimy, jest pytaniem o decyzję: czy chcę być liderką i jeśli tak, to jaką? Kluczowe jest pytanie: po co? Po co ja to robię, po co działam, po co się angażuję? – to ścieżka do motywacji, do chęci bycia lepszą liderką, do decyzji o przewodzeniu zespołowi, ludziom w sposób najbardziej pozytywny i zgodny z tym, co czujemy.

Era Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz to projekt ogólnopolski, którego założeniem jest tworzenie mikrospołeczności na terenie całego kraju. Pierwsza w podlaskiem społeczność ENK ruszyła w Białymstoku. Jej Top Liderką, wybraną przez Joannę Przetakiewicz, jest Anna Narel.

Jej dewiza to: „Większość z nas, kobiet, codziennie leci w kosmos i wraca. Tylko tego nie widzimy. Nie oceniajmy, a doceniajmy.”

Erę Nowych Kobiet w Białymstoku tworzy 1600 kobiet, aktywnych w dedykowanej grupie na Facebooku. Wydarzenia organizuje 40-osobowa grupa „Enek”: to społeczniczki, właścicielki firm i freelancerki. Do tej pory zorganizowano już spotkania informacyjne, konferencję motywacyjną z autorami książki „Genetyka zwycięstwa. Jak na dłoni” czy też akcję wyprzedaży ubrań dziecięcych i kobiecych „Szanuj Szafę”.

W planach „Enki” mają m.in. warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych (12, 13 października) czy Klub Aktywnej Mamy (16 października).

 

Red. PP, fot. Natalia Łowicka

Komentarze