Jak założyć laboratorium?

Nie da się ukryć, że otworzenie własnego laboratorium nie należy do najłatwiejszych zadań. Musisz mieć przygotowane odpowiednie fundusze, zadbać o spełnienie norm, jak i przygotować tak budynek, by był on przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Tym samym założenie laboratorium wiąże się z wieloma formalnościami. Jeśli jednak czujesz, że chcesz się tym zająć — dowiedz się więcej! 

Ile kosztuje laboratorium?

Wystartowanie z własnym laboratorium jest naprawdę kosztowne. Im więcej masz na start, tym lepiej. Po pierwsze potrzebujesz pieniędzy na odpowiedni budynek i jego wyposażenie, ale także środków na rozkręcenie swojej działalności. Laboratorium od razu nie będzie przynosiło oszałamiających zysków, na to należy nieco poczekać, jednak zdecydowanie warto.

Laboratorium może otworzyć każdy, nawet jeśli nie ma wykształcenia w tym kierunku. Jednak przepisy określają, że w takiej placówce musi być zatrudniony z II stopniem specjalizacji w zakresie analiz medycznych.

Pomieszczenia w laboratorium

Otwierając laboratorium, należy spełnić wymogi Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Przepisy ustalają to, jaki powinien obowiązywać wygląd, jak i konkretna konstrukcja lokalu. Tym samym w laboratorium muszą znaleźć się takie pomieszczenia i udogodnienia jak: podjazd dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie na odpady i środki czystości, archiwum, pokój socjalny, WC — dla pacjentów, personelu oraz osób niepełnosprawnych, punkt pobrać, poczekalnię, oraz właściwe pomieszczenie laboratorium.

Co szczególnie istotne — ściany pomieszczeń, jak i podłogi powinny być wykonane z materiałów, które są naprawdę łatwe do utrzymania w czystości.

Jaki jest niezbędny sprzęt, który powinien pojawić się w laboratorium?

Gdy już wiesz, ile mniej więcej potrzebujesz na założenie laboratorium oraz jak powinny wyglądać pomieszczenia w laboratorium, czas przejść do niezbędnego wyposażenia. Tutaj nie może zabraknąć mebli takich jak kozetka, czy fotel do pobierania, ale także innych w tym: wagi laboratoryjne, mikroskop, wirówka, odczynniki biochemiczne, lodówka, mieszadło, aparat do układu krzepnięcia, aparat hematologiczny i wiele innych.

Założenie laboratorium to wyzwanie, jednak warto je podjąć. Nim jednak przejdziesz do realizacji, zastanów się, czy wiesz już wszystko na temat założenia laboratorium? Znasz wyposażenie, obowiązujące normy, jak i obostrzenia prawne? Jeśli tak, to możesz zacząć działać! 

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34