Jaki dom będzie tani w budowie i użytkowaniu? 5 głównych cech, o których trzeba pamiętać

Budowa domu nie musi kosztować fortuny – wszystko zależy od tego, czy do inwestycji podejdziesz w sposób przemyślany i rozsądny. Zobacz, jak możesz zaoszczędzić, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

1. Wybierz dom parterowy lub piętrowy z poddaszem użytkowym

Jeżeli szukasz oszczędności, powinieneś wybrać projekt domu parterowego lub piętrowego, ale z poddaszem użytkowym. Taka inwestycja będzie tańsza niż budowa standardowego domu piętrowego. Co więcej, mniej zapłacisz także za utrzymanie takiego obiektu. Przybliżone koszty budowy takich domów dla różnych projektów znajdziesz na stronie Domoweklimaty.pl.

Wybór mniejszego domu oznacza oszczędności także na etapie zakupu działki – może ona być mniejsza niż w przypadku budowy standardowego domu piętrowego. Jeżeli już dysponujesz niewielką działką i nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, to wybór wydaje się prosty.

2. Dobierz wielkość powierzchni użytkowej do swoich potrzeb

Kilka łazienek, obszerny salon, gabinet, biblioteka czy duża garderoba – to brzmi świetnie, ale znacząco podwyższa koszty budowy i utrzymania nieruchomości. Potencjału części z tych pomieszczeń możesz przy tym w ogóle nie wykorzystać. Właśnie dlatego – jeszcze przed przystąpieniem do wyboru projektu domu – powinieneś ustalić, ile potrzebujesz pomieszczeń i jaka powierzchnia użytkowa będzie dla Ciebie wystarczająca.

Ustalając optymalną powierzchnię użytkową domu, weź pod uwagę nie tylko swoje aktualne potrzeby, ale również przyszłe. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz powiększyć rodzinę, dodatkowa sypialnia może okazać się niezbędna.

3. Wybierz gotowy projekt domu

Sporą kwotę możesz też zaoszczędzić, wybierając gotowy projekt domu. Jaką konkretnie? Ceny gotowych projektów zaczynają się już od ok. 3000 zł, podczas gdy za indywidualny projekt możesz zapłacić nawet 150 zł za mkw. Jeżeli zatem nie jesteś zainteresowany niestandardowymi rozwiązaniami lub nie masz np. wąskiej i długiej działki, to śmiało możesz zdecydować się na gotowy projekt domu. Pamiętaj jednocześnie, że wprowadzenie zmian w gotowym projekcie może być bardzo kosztowne. Z tego względu wybierz taki projekt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Interesują Cię gotowe projekty domów jednorodzinnych? Szeroki wybór takich projektów znajdziesz na stronie pracowni Domowe Klimaty – www.domoweklimaty.pl.

4. Minimalizm i prosta bryła – takie wybory dają oszczędności

Innym sposobem, aby zaoszczędzić na budowie domu, jest wybór prostego projektu domu jednorodzinnego. Koszt wzniesienia takiego obiektu mogą podnieść np. wykusze. Dodatkowe elementy oznaczają większe nakłady nie tylko na etapie budowy, ale również utrzymania domu jednorodzinnego. Choćby wspomniane wykusze negatywnie wpływają na kwestie energooszczędności budynku – powstać mogą liczne mostki cieplne.

Decydując się na minimalistyczną i prostą bryłę budynku, zwróć uwagę na kształt i wymiary okien, drzwi czy bramy garażowej. Jeżeli postawisz na rozwiązania nietypowe, zapłacisz więcej – stolarkę będziesz musiał zamówić na wymiar.

5. Piwnica podniesie koszty budowy domu jednorodzinnego

Współcześnie domy z piwnicą są mniej popularne niż jeszcze do niedawna. Powodem jest koszt budowy tej kondygnacji. Jeżeli zdecydujesz się na piwnicę, cena budowy domu jednorodzinnego może wzrosnąć nawet o 30 proc. Do tego dochodzą wydatki związane z jej ogrzewaniem. Jeżeli zrezygnujesz z ogrzewania, istnieje ryzyko szybkiego wychładzania się pomieszczeń zlokalizowanych tuż nad nią.

Planujesz lub rozważasz budowę piwnicy, gdyż np. lubisz majsterkować? Rozwiązaniem korzystniejszym pod względem ekonomicznym może być większy garaż. Wówczas jego część będziesz mógł przeznaczyć na warsztat.

Artykuł partnerski

Komentarze