W jakich branżach maszyny CNC znajdą zastosowanie?

Żadnego przedsiębiorcy nie trzeba przekonywać do tego, że obróbka materiałów i produkcja elementów metalowych to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu.

Maszyny CNC znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, nie tylko w wielkich zakładach przemysłowych, ale i w mniejszych pracowniach rzemieślniczych czy warsztatach. Nowoczesne technologie zastosowane w maszynach pozwalają na specjalistyczne procesy obróbcze tj. wycinanie laserem cnc, wiercenie skrawanie czy spawanie.

Przemysł lotniczy

Maszyny CNC wykorzystywane są w przemyśle lotniczym na szeroką skalę. Typowym zastosowaniem jest wiercenie otworów chłodzących w gorących częściach silników i wytwarzanie skomplikowanych detali, wymagających procesów cięcia i spawania. Jednak głównym wyzwaniem  w tym sektorze są kwalifikacje procesów obróbczych. Ponadto maszyny stosowane do wiercenia oraz cięcia i spawania muszą być szczególnie stabilne i niezawodne, w celu utrzymania certyfikowanych parametrów. Powyższe cechy maszyn gwarantują wysoką jakość komponentów, zmniejszając odsetek odpadów i przeróbek, które są bardzo drogie. Zaawansowane systemy wdrażane w maszynach pozwalają m.in. odnaleźć obrabiany detal za pomocą zintegrowanych czujników, tym samym kompensując błędy kształtu części.

Takie rozwiązanie dostępne jest w naszych wycinarkach laserowych Laserdyne oraz Rapido i Optimo. Mogą one zostać wyposażone w jeden lub więcej stołów obrotowych sterowanych numerycznie, do produkcji cylindrycznych części silników turbinowych – komentuje Adam Szwejkowski, specjalista maszyn laserowych w Prima Power Central Europe. – Innym równie przydatnym rozwiązaniem, do sterowania procesami w wierceniu laserowym jest FlowComp, który umożliwia spełnić wymagania co do najwęższego przepływu powietrza w detalu. FlowComp System automatycznie kompensuje i koryguje wiercony rozmiar otworów za pomocą pomiarów pochodzących z zintegrowanego urządzenia mierzącego przepływ powietrza – dodaje.

Maszyny rolnicze i budowlane

Ze względu na bardzo szeroki zakres produkowanych maszyn rolniczych i budowlanych, głównymi wymaganiami w tej dziedzinie są wysoka wydajność i elastyczność. Systemy produkcyjne muszą zatem zapewniać najwyższy poziom niezawodności, co jest kluczowe w przypadku produkcji masowej. Wynika to z założeń produkcyjnych – elementy maszyn mieszczą się zazwyczaj w średnim lub dużym rozmiarze, kształty detali są bardzo indywidualne, a ich grubość waha się w zależności od miejsca zastosowania. Do tego typu wymagań idealnie sprawdzą się prasy krawędziowe. Wyposażone są one w wysoką dokładność i powtarzalność gięcia oraz zdolność do wykonywania złożonych profili. Swoje zastosowanie w tej dziedzinie mają także maszyny laserowe, wyposażone m.in. w system automatyki – nadają się do produkcji płaskich elementów kabin oraz struktur w systemie produkcyjnym 24/7.

Motoryzacja

Głównymi wyzwaniami dla wieloseryjnej produkcji w branży motoryzacyjnej jest osiągnięcie najkrótszych czasów w cyklu produkcyjnym oraz najwyższa niezawodność procesowa. Istotny jest również wydajny przepływ materiałów. W dzisiejszej produkcji samochodów kluczowymi elementami są trwałość, oszczędność i bezpieczeństwo. Podążając tym kierunkiem zaczęto wdrażać materiały HSS (ze stali szybkotnącej). Pozwalają one na budowę lekkich, ale bardzo dobrych jakościowo pojazdów o niskim zużyciu paliwa, niskiej emisji i dodatkowo bezpiecznych dla kierowców i pasażerów.

Nasze maszyny są wykorzystywane w branży motoryzacyjnej od prawie 40 lat. Rynek w tym czasie bardzo się zmienił. By utrzymać tempo oraz sprostać wymaganiom klientów, nasze maszyny musiały zostać unowocześnione i przeprojektowane. Obecnie idealnie sprawdzają się lasery 3D. Są one w stanie wytworzyć detale nawet o skomplikowanym kształcie – tłumaczy Adam Szwejkowski.

Branża HVAC (inżynieria sanitarna)

Zmienny zakres produkcji – od dużych i małych partii po produkcję jednostkową – tym charakteryzuje się branża HVAC. Głównym jednak wyzwaniem dla tego sektora jest połączenie wydajności i elastyczności. Popyt w tym sektorze rośnie, dzięki energooszczędnym programom dla budynków, a także dywersyfikacji asortymentu. W branży HVAC wykorzystywane są różne materiały tj. stal nierdzewna, aluminium czy stal ocynkowana – wymaga to zatem bardzo elastycznego sprzętu do ich przetworzenia. Kluczowe są także produkty wykorzystywane do produkcji, które wymagają wcześniejszego testowania i w efekcie certyfikacji. W związku z tym wszystkie maszyny uczestniczące w procesie produkcyjnym powinny być niezwykle precyzyjne i powtarzalne. Niezastąpione są w tym sektorze wykrawarki kombinowane z gilotynami oraz automaty gnące.

Artykuł partnerski

Komentarze