Jest już nowa tarcza. Więcej firm może korzystać

W życie weszła tarcza antykryzysowa 3.0. Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7 000 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać osoby prowadzące działalność, które zdecydowały się na jej rozpoczęcie przed 1 kwietnia 2020 r., przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, przekracza co prawda 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 000 zł. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Gdy wniosek składany jest w maju, to przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. w stosunku od przychodu uzyskanego w marcu.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskujący. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości pracownik ZUS skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśni, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

Red. PP, fot. ZUS Białystok

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34