Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz, jakie benefity może przynieść konto dla firm

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą muszą dopełnić wielu formalności. Jednym z elementów jest założenie rachunku bankowego – najlepiej dedykowanego przedsiębiorcom. Dzięki temu właściciel firmy ma szansę skorzystać z dodatkowych profitów. Sprawdź, co możesz zyskać.

W polskim prawie nie ma przepisów, które nakazywałyby osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą posiadania rachunku typowo firmowego. Oznacza to, że przedsiębiorca może skorzystać z osobistego konta bankowego na cele prowadzonej działalności – jeżeli tylko bank zgadza się na takie rozwiązanie. Warto jednak mieć świadomość, że korzystanie z rachunku prywatnego nie zawsze jest opłacalne. W większości przypadków to rachunek firmowy przynosi znacznie więcej profitów.

Posiadanie rachunku prywatnego nie zawsze jest korzystne

Decyzja o korzystaniu z rachunku prywatnego do celów firmowych zwykle podyktowana jest chęcią poczynienia oszczędności. W większości banków konto osobiste jest darmowe – nie jest pobierana opłata za prowadzenie rachunku oraz za wykonywane przelewy.

Warto jednak mieć świadomość, że rachunek prywatny nie jest korzystny z praktycznych względów. Przede wszystkim uniemożliwia oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych. Skutkiem tego jest również zaburzenie czytelności salda uzyskiwanego wyłącznie z prowadzonej działalności.

Rachunek firmowy ma wiele zalet

Rachunek firmowy pozwala na oddzielenie transakcji prywatnych od transakcji związanych z prowadzoną działalnością. Takie rozwiązanie ułatwia prowadzenie księgowości – szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca uzyskuje przychody także z innych źródeł. Ponadto rachunek dla firm przydaje się w sytuacji ewentualnej kontroli skarbowej. Urzędnicy mają wówczas wgląd wyłącznie w transakcje przeprowadzane w ramach rachunku bankowego podanego w CEIDG. Nie mają zatem dostępu do prywatnych operacji, np. gdyby konto prywatne przedsiębiorcy było zasilane niewielkimi kwotami od członków rodziny.

Pozostałe korzyści wynikające z posiadania rachunku firmowego

Całkowita niezależność transakcji firmowych to nie jedyna zaleta rachunku dedykowanego przedsiębiorcom. Banki, walcząc o klientów biznesowych, proponują konta na coraz atrakcyjniejszych warunkach. Dając dostęp do wielu profitów, pozwalają nie tylko oszczędzać, ale również korzystać z ciekawych produktów bankowych, np. niedostępnych dla klientów indywidualnych.

  • Bezpłatne przelewy na rachunki zewnętrzne

Jeszcze do niedawna standardem w rachunkach bankowych były darmowe przelewy do urzędu skarbowego oraz ZUS. Obecnie coraz częściej można spotkać się z ofertą bezpłatnych przelewów internetowych.

  • Brak opłat za prowadzenie konta

Wiele banków znosi opłaty miesięczne za prowadzenie rachunku firmowego w zamian za utrzymywanie średniego miesięcznego salda na określonym poziomie. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych.

  • Możliwość skorzystania z atrakcyjnych warunków linii kredytowej

Przedsiębiorcy posiadający rachunek dla firm zwykle mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków przyznawania linii kredytowej.

Przykładowo Rachunek Firmowy w ofercie Toyota Banku daje dostęp do aż 150 tys. złotych (w zależności od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa) z oprocentowaniem od 5%. Minimum formalności i szybka decyzja kredytowa pozwalają korzystać ze środków nawet tego samego dnia.

Warto przy tym podkreślić, że pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, zaś każdy wpływ środków na konto powoduje spłatę limitu z zachowaniem jego wysokości.

  • Możliwość lokowania firmowego kapitału na korzystnych warunkach

Wraz z rachunkiem firmowym przedsiębiorcy otrzymują dostęp do atrakcyjnych warunków lokowania wolnych środków. Lokaty z wyższym niż standardowo oprocentowaniem czy automatyczne depozyty overnight pozwalają osiągnąć większe zyski.

  • Dostęp do programów lojalnościowych

Niektóre banki proponują przedsiębiorcom udział w programach lojalnościowych. Dzięki temu można osiągać dodatkowe zyski.

Na uwagę kolejny raz zasługuje oferta Toyota Banku. Polecając kontrahentom Rachunek Firmowy z Linią Kredytową, można zyskać do 1200 zł miesięcznie.

Rachunek dla firm wcale nie musi wiązać się z wyższymi kosztami w porównaniu z kontem osobistym. Banki coraz częściej proponują przedsiębiorcom konta na bardzo atrakcyjnych warunkach. Takie rachunki są nie tylko darmowe (lub wiążą się z minimalnymi opłatami), ale również dają dostęp do wielu profitów. Warto więc dokładnie przeanalizować dostępne oferty i zdecydować. Często okazuje się, że rachunek typowo firmowy jest znacznie korzystniejszy od konta prywatnego.

Zmieniasz rachunek w trakcie prowadzenia działalności? O tym pamiętaj

Jeżeli decydujesz się na zmianę firmowego rachunku bankowego, w ciągu 7 dni musisz zaktualizować wpis w CEIDG. Dzięki temu informacja o nowym numerze konta dotrze do odpowiednich urzędów, tj. urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych .

Artykuł partnerski

Komentarze