Joanna Szmurło z ośrodka Revenu: Droga do sukcesu. Jak ją znaleźć?

Dbanie o siebie, świadomość swoich potrzeb, umiejętność okazywania uczuć, przeżywanie emocji – tak właśnie wygląda droga do sukcesu według Joanny Szmurło, dyrektorki Prywatnego Ośrodka Terapeutycznego dla Młodzieży Revenu w Białymstoku.

Kim jestem, jaki jestem, do czego zmierzam – to pytania, na które warto poszukać odpowiedzi.

Żyjemy w czasach, w których liczy się zdobywanie, osiągnięcia, sukcesy, kariera i nie ma w tym nic złego. Jednak nie wolno zapomnieć w tym pędzie o sobie, o swoich potrzebach, uczuciach. Jak je odkryć? To pytanie, które zmusza do zatrzymania się, do refleksji. Ta z kolei wiąże się z uczciwością do samego siebie – mówi Joanna Szmurło. – Warto siebie pytać: co czuję w związku z daną osobą czy sytuacją. Często okłamujemy siebie, podporządkowujemy się rzeczywistości, która nam nie pasuje.

Dlaczego tak się dzieje, skąd w głowie podpowiedź: bo tak trzeba, bo nie da się inaczej? Według Joanny Szmurło są to pułapki myślowe, w które daliśmy się złapać. Często są efektem wychowania, w którym nie brakowało słów: „powinieneś / powinnaś, musisz”, „musisz skończyć dobrą szkołę, musisz znaleźć dobrą pracę, musisz się starać, musisz być najlepszy.”

Efektem tego jest rodząca się frustracja, zmęczenie, żal do siebie i świata. A brak perfekcji nie jest i nie musi być problemem. To tylko wymysł, który zamyka nas w niewoli własnego rozwoju samoświadomości. Stąd już bliska droga do zatracania się w pracy, w obowiązkach, nałogach, do pomijania siebie, swoich uczuć.

Dbajmy o jakość w naszym życiu, w naszych wyborach. Nie zadowalajmy się byle czym, nie patrzmy też na to, co innych zadowala, ponieważ każdy jest inny. Odnajdujmy swoją wyjątkowość, niezwykłość – radzi Joanna Szmurło. – Aby nasze decyzję były dobre musimy znać siebie i swoje potrzeby, stawać w prawdzie o swoich uczuciach i nie bać się być sobą. Nasza autentyczność to pierwszy krok do szczęścia, pierwszy krok do sukcesu. Świadomość siebie to swego rodzaju wolność. Poczucie, że mam prawo wyboru, że mam prawo odmówić, że mam prawo poprosić, że mam prawo nie chcieć.

Nie bójmy korzystać się z własnych praw. Jedyny warunek jaki trzeba spełnić, to znajomość siebie. Wtedy obdarzamy siebie szacunkiem, zaufaniem, troską. I nie ma to nic wspólnego z egoizmem, wręcz odwrotnie – szacunek i miłość do siebie to forma zaopiekowania się sobą, a jeżeli dobrze dbamy o siebie, to również dobrze zadbamy o bliskich.

Jeżeli chcemy dostawać szacunek zacznijmy od szacunku od siebie i dla siebie. Wyjątkowość jest w każdym człowieku, trzeba znaleźć do niej drogę, znaleźć drogę do siebie. Każdy, kto chce osiągnąć sukces, każdy kto marzy o szczęściu, powinien nauczyć się uszczęśliwiać siebie.

Bywa często tak, że czekamy, aż ktoś lub coś nas uszczęśliwi i oczywiście jest to możliwe, ale nic nie jest tak trwałe jak produkcja własna. Warto wziąć odpowiedzialność za siebie, swoje wybory, swoją życiową drogę – dodaje dyrektorka Revenu.

I przytacza cytat Andrew Matthewsa: – Zdrowa miłość do samego siebie oznacza, że nie czujemy przymusu, aby tłumaczyć się przed sobą lub innymi, dlaczego jedziemy na wakacje, dlaczego śpimy dłużej, dlaczego kupujemy nowe buty, dlaczego rozpieszczamy siebie od czasu do czasu. Czujemy się komfortowo robiąc rzeczy, które dodają wartości i piękna do naszego życia.

Joanna Szmurło pracę z osobami mającymi problem z nadużywaniem różnego rodzaju środków psychoaktywnych rozpoczęła 18 lat temu. Obecnie pełni funckję dyrektorki w Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym dla Młodzieży Revenu. Jest to miejsce, gdzie terapeuci pomagają młodemu człowiekowi zrozumieć i zaakceptować siebie, swoje potrzeby i uczucia, zbudować poczucie własnej wartości. Wykwalifikowany zespół terapeutyczny pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania: Kim jesteś?, Jaki jesteś?, Do czego zmierzasz? Placówka w rodzinnej, domowej atmosferze pomaga na nowo odnaleźć się w życiu. Kadra, dla której praca jest pasją, zapewnia tu nadzieję na to, że można zacząć od nowa.

Kontakt:
Revenu – Prywatny Ośrodek Terapeutyczny
tel. 884 709 645
revenu@revenu.pl
www.revenu.pl
Facebook: pl-pl.facebook.com/RevenuTerapia

Komentarze