Kantory internetowe – czy to się opłaca?

Illuminated currency exchange board showing exchange rates for various countries and currencies.

Oferta kantorów internetowych na dobre zadomowiła się na rynku polskich usług finansowych, zapewniając klientom możliwość wymiany waluty na korzystnych warunkach. Ile można zyskać na wymianie euro, funta i franka online? Czy to naprawdę się opłaca? Sprawdziliśmy statystyki i przygotowaliśmy porównanie usług e-kantorów, banków i stacjonarnych punktów.

Kantory internetowe pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu, jednak ich najbardziej dynamiczny rozwój nastąpił po wejściu w życie w 2011 roku ustawy antyspreadowej. Na jej podstawie znacząco obniżyły się marże narzucane przy wymianie walut, a klienci zyskali nowe narzędzia umożliwiające uzyskanie dużych oszczędności. Jakie kursy walut oferują klientom e-kantory i kto korzysta z ich usług?

Oszczędź na racie kredytu we franku szwajcarskim

Osoby zadłużone we franku szwajcarskim coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług e-kantorów, ponieważ wyjątkowo niski spread pozwala im oszczędzać spore sumy pieniędzy. W III kwartale 2016 roku średni spread na franku w bankach wynosił 4,16%, a w stacjonarnych kantorach – 1,87%. Dla porównania w analogicznym okresie marże narzucane przez internetowe serwisy wymiany walut wynosiły jedynie 0,57%. Liczby mówią same za siebie, a klienci szybko docenili możliwości, jakie zapewniają kantory online – w dłuższej perspektywie „frankowicze” mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Wymieniaj euro po najkorzystniejszych stawkach

Kantory internetowe pozwalają też oszczędzić na wymianie waluty euro. Przeciętny spread narzucany przez banki wynosił w III kwartale 2016 roku aż 7,20% i był rekordowo wysoki. Niższe marże narzucały kantory stacjonarne – 1,48%, ale i tak nic nie było w stanie przebić oferty internetowych platform wymiany walut. E-kantory stosowały najniższy spread, wynoszący jedynie 0,49%. Na zakupie euro przez internet oszczędzają najczęściej osoby wyjeżdżające do pracy do krajów Unii Europejskiej, a także przedsiębiorcy.

Kupuj dolary taniej przez internet

Oszczędności zyskują też klienci wymieniający dolary za pośrednictwem kantorów online. Jak wyglądają statystyki? W przytaczanym wyżej okresie banki tradycyjne narzucały spread w wysokości 6,89%, stacjonarne punkty – 2,05%, zaś e-kantory – jedynie 0,56%. Statystyki jednoznacznie wskazują, gdzie najbardziej opłaca się kupować dolara, a z usług internetowych platform wymiany walut korzysta ogromna rzesza odbiorców – klienci indywidualni i przedsiębiorstwa zajmujące się importem towarów zza granicy.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze