Kobiety dla kobiet. Charytatywnie będą szyły poduszki terapeutyczne

Era Nowych Kobiet, stowarzyszenie zrzeszające przedsiębiorcze Podlasianki, organizuje charytatywne szycie poduszek terapeutycznych dla pacjentek onkologicznych. Akcję zaplanowano na sobotę, 2 października 2021 r. Kobiety spotkają się w białostockiej „odzieżówce” i uszyją 300 poduszek rehabilitacyjnych dla kobiet po mastektomii – operacji usunięcia piersi.

Era Nowych Kobiet zachęca, by przyłączyć się i wziąć udział w wydarzeniu. Zapewnione będą wszystkie niezbędne materiały.

Potrzebne są osoby, które zaangażują się w poszczególne etapy:

 • łączenie wyciętych kawałków materiałów (tzw. szpilkowanie),
 • zszywanie na maszynie do szycia,
 • wypychanie poduchy,
 • ręczne zaszycie,
 • pakowanie.

– Umiejętności nie są ważne, doświadczenie nie jest potrzebne! Mile widziane są jednak dodatkowe maszyny do szycia, aby usprawnić pracę – mówi Magdalena Jakubowska, liderka regionalna z Ery Nowych Kobiet Podlasie.

Terapeutyczne poduszki, w kształcie serca, pomagają wrócić do pełnej sprawności. Noszenie ich pod pachą może łagodzić ból, chronić przed uderzeniami, zmniejszyć obrzęk i napięcie barku.

W trakcie 4-godzinnej akcji, oprócz szycia poduch, będą m.in. wystąpienia specjalistów czy punkt informacyjny NFZ z możliwością zbadania składu ciała (szczegóły w harmonogramie poniżej).

To druga edycja wydarzenia.

– Jesienią 2019 roku uszyliśmy ponad 300 poduszek. Niestety, zapas się wyczerpał, a pomocy potrzebują kolejne pacjentki – dlatego nasze „poduchowe” wsparcie jeszcze w październiku trafi do Białostockiego Centrum Onkologii – dodaje Magdalena Jakubowska.

Wydarzenie organizują Era Nowych Kobiet Podlaskie, Stowarzyszenie do Walki z Rakiem działające przy Białostockim Centrum Onkologii oraz Akcja Serce od Serca.

Sponsorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Sieńko i Syn, autoryzowany dealer marek Volkswagen i Audi.

 • Data: 2 października 2021 (sobota)
 • Czas: godz. 10 – 14
 • Miejsce: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 57.
 • Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/571395537395211
 • Kontakt, szczegóły: Małgorzata Andrejczuk, tel. 509 034 226

Harmonogram

 • godz. 10.00 – 14.00

Białostockie Centrum Onkologii: rehabilitanci i terapeuci BCO – o zastosowaniu i przeznaczeniu poduszek dla pacjentek po mastektomii.

Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio: o wspieraniu osób chorych i niesamodzielnych – bezpłatny serwis instruktażowy bliskochorego.pl oraz grupa wsparcia.

Podlaski Oddział NFZ:

– badanie składu ciała i określanie wieku metabolicznego,

– program badań profilaktycznych „Profilaktyka 40 PLUS”,

– programy profilaktyczne NFZ,

– programy żywieniowe „diety NFZ”,

– program treningowy „8 tygodni do zdrowia”.

 • godz. 11.00 – 12.00

Koncert Wojciecha Jodczaka (piano)

 • godz. 12.00 – 13.00

Położna Magdalena Jurczak: profilaktyka badania piersi – warsztat z fantomami.

 • godz. 13.30

Brafitterka Magdalena Andraka: rola prawidłowo dobranego biustonosza w profilaktyce raka piersi.

Era Nowych Kobiet jest ruchem społecznym, zapoczątkowanym w 2018 roku z inicjatywy projektantki mody i właścicielki marki La Mania Joanny Przetakiewicz. Misją spotkań jest stworzenie dla kobiet grupy wsparcia i rozwoju, inspirowanie do przemiany zarówno w kontekście osobistym, jak i zawodowym. Szczęście, radość, budowanie poczucia własnej wartości i akceptacja samych siebie – do tych wartości dąży każda z kobiet należąca do ruchu Ery Nowych Kobiet. Pierwsze spotkanie Ery Nowych Kobiet w Białymstoku miało miejsce w sierpniu 2019 roku.

Red. PP, fot. Era Nowych Kobiet

Komentarze