Kontenery z całego świata przyjadą do Łap

Po ponad roku kończy się budowa jedynego w tej części kraju Centrum Logistycznego wraz z Terminalem Kontenerowym. Od nowego roku do podbiałostockich Łap regularnie będą kursowały pociągi z kontenerami przypływającymi z całego świata do portów w Gdyni i Gdańsku. Inwestycję firmy Kontrast zrealizował Unibep SA.

Wartość inwestycji, którą zrealizowała białostocka firma Kontrast, to około 30 milionów złotych. Niemal połowa funduszy pochodzi z projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Skąd się wziął pomysł na taki biznes?

– Zajmujemy się dystrybucją produktów z kategorii wyposażenia wnętrz. Robimy to na naprawdę dużą skalę. Sporo towarów importujemy z Azji. Trafiają one do nas właśnie za pośrednictwem portów w Trójmieście. W pewnym momencie zaczął nam dokuczać brak profesjonalnej infrastruktury w naszym regionie. Do tej pory kontenery przyjeżdżały do nas w tradycyjny sposób – na naczepach TIR-ów. Powstanie terminalu dla nas i wielu innych firm oznacza znaczące skrócenie czasu dostaw i co najważniejsze wyraźne oszczędności – mówi Krzysztof Koc, szef Kontrastu.

Firma rozpoczyna działalność na rynku usług logistycznych i transportowych, ze szczególnym uwzględnieniem transportu intermodalnego, czyli takiego, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj transportu. Najważniejszą regułą jest wykorzystanie tylko jednej jednostki ładunkowej, np. kontenera lub nadwozia wymiennego, na całej trasie przewozów, bez przeładunku samego towaru przy zmianie rodzaju transportu.

Na powstaniu Terminalu Kontenerowego w Łapach skorzysta wiele podmiotów nie tylko z północno-wschodniej Polski, ale i innych części kraju. Inwestycja ma być też naturalnym zapleczem logistycznym dla przedsiębiorstw działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łapach. Początkowo będą tam kursowały 2-3 składy kolejowe tygodniowo.

Terminal kontenerowy został wybudowany na terenie niedziałających od lat Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Zajmuje powierzchnię ponad 2 ha. Na jego obszarze znajdzie się miejsce dla ponad 1000 kontenerów. W ramach inwestycji powstała platforma wyposażona w specjalistyczny sprzęt rozładunkowo-przeładunkowy, zarządzany przez nowoczesne systemy informatyczne.

Do użytku zostanie oddany również nowoczesny magazyn klasy A o powierzchni 10 tysięcy mkw. Obiekt zostanie wyposażony w regały wysokiego składowania. Będzie obsługiwany przez specjalistyczne wózki widłowe i zarządzany przez nowoczesny system informatyczny.

W Polsce działa już kilka terminali tego typu, ale ten, który powstanie pod Białymstokiem, będzie się wyróżniał kompleksowością usług związanych nie tylko z przeładunkiem i składowaniem kontenerów. Ograniczone zostaną koszty usług, a także zwiększy się elastyczność obsługi klienta.

– Cieszymy się, że mogliśmy zbudować Centrum Logistyczne w Łapach – mówi Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA, generalny wykonawca inwestycji. – Chcę podkreślić dobrą współpracę na linii inwestor-wykonawca. Wierzymy, że inwestycja spełni wszystkie oczekiwania klientów, będzie też ważnym miejscem przeładunku towarów w naszym regionie.

 

Red. PP, fot.: Materiały prasowe

Komentarze