Kontroluj czas pracy kierowców jeszcze łatwiej

Unijne dyrektywy wymagają, aby przestrzegać czasu pracy kierowców, a także dochowywać odpowiednich terminów związanych z ich odpoczynkiem. Wobec tego na barkach przedsiębiorców jest wówczas dokładne kontrolowanie czasu pracy pracowników oraz rozliczanie go. W tym celu można wykorzystać jednak wsparcie – zaawansowane systemy informatyczne ułatwiające pobieranie i analizowanie danych.

Gdy kierowca jest przepracowany, zmęczony, niewyspany, wtedy znacząco zwiększa się ryzyko spowodowania przez niego zdarzenia drogowego. Może on wtedy częściej popełniać błędy za kierownicą, może zasnąć, a tym samym spowodować także poważne w skutkach wypadki.

Oczywiście, warto także wskazać, że praca kierowcy ponad wyznaczony dla niego czas jest zagrożona wieloma karami, między innymi ze strony Inspekcji Transportu Drogowego oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Wobec tego przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, aby systematycznie sprawdzać i rozliczać czas pracy swoich kierowców, aby zmniejszyć ryzyko nałożenia kar. Naturalnie, musi on również w taki sposób organizować czas pracy pracownika, aby ten mógł bez problemu przestrzegać czasu pracy.

Jak odbywa się kontrola czasu pracy kierowcy?

Czas pracy kierowcy, który zatrudniony jest w firmie na podstawie umowy o pracę, podlega kontroli przeprowadzanie przez Państwową Inspekcję Pracy. Swoje kontrole może prowadzić też ITD, czyli Inspekcja Transportu Drogowego, która skupia się na kierowcach pracujących jako osoby samozatrudnione.

Oczywiście, w trakcie kontroli osoba uprawniona nie pyta kierowcy, jak długo jest już za kółkiem. W celu uzyskania danych o czasie pracy stosuje się tachografy cyfrowe, w które wyposażane są pojazdy. W ich systemach znajdują się różne typy kart, w tym także karta kierowcy.

Kontrola czasu pracy kierowcy przeprowadzana jest wyrywkowo, dlatego też może zdarzyć się, że jeden kierowca przez długi czas nie będzie poddany kontroli, natomiast inny będzie miał pecha i będzie sprawdzany regularnie. Niemniej jednak przedsiębiorca nie powinien liczyć na szczęście – prędzej czy później każdy kierowca będzie poddany odpowiedniej kontroli, więc przestrzeganie przepisów to podstawa.

Kontrola czasu pracy i rozliczenie kierowcy mogą być jeszcze prostsze

Dokonywanie kontroli czasu pracy oraz jego rozliczanie nie musi być jednak dla przedsiębiorcy czasochłonnym i męczącym zadaniem – może być wprost przeciwnie. Wystarczy tylko wdrożyć odpowiednie rozwiązania technologiczne pomagające na łatwiejsze prowadzenie kontroli oraz zarządzania.

Rozwiązania w tym właśnie zakresie w Polsce dostarcza między innymi firma INFIS – dostarczane przez nią urządzenia oraz oprogramowanie pozwalają na stałe monitorowanie on-line czasu pracy kierowcy, a także na prowadzenie kompleksowych analiz związanych z tym czasem pracy.

System pozwala na określenie, czy nie doszło do jakichkolwiek manipulacji związanych z czasem pracy na poziomie urządzenia rejestrującego. Ostrzega, czy nie doszło do przekroczenia norm czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw, odpoczynków dobowych i tygodniowych. Dzięki niemu możliwe jest też łatwiejsze planowanie dalszej pracy kierowców, aby dokonać optymalizacji działalności i efektywnie wykorzystywać wszystkie pojazdy w firmie.

Warto także zaznaczyć, że oferowany przez INFIS program pozwala na ułatwienie rozliczania czasu pracy kierowców. Dzięki temu, że w systemie znajdują się dokładne informacje o czasie pracy, można następnie automatycznie przygotowywać rozliczenia.

Więcej informacji dotyczących systemu INFIS w zakresie kontroli czasu pracy kierowcy można znaleźć na stronie internetowej: https://www.infis.pl/rozliczanie-czasu-pracy-kierowcow/.

Artykuł partnerski

Komentarze