Koronawirus. Od dziś zdjęte i poluzowane kolejne ograniczenia – handel rusza

Wkroczyliśmy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 4 maja 2020 r. otwarte zostały centra handlowe, sklepy budowlane mogą być czynne w weekendy, działalność wznowiły też hotele. Ponadto. osoby chore wracają do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzono także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków (choć w Białymstoku magistrat postanowił, że do 24 maja pozostaną zamknięte). Co jeszcze zmieniło się po długim weekendzie majowym?

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju.

Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję – można przeczytać w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl. – Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. przyspieszamy niektóre zmiany.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zniesiono istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe są otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 metrów kwadratowych, czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – mogą funkcjonować.

Wprowadzono jednak limit osób. Na jedną osobę musi przypadać 15 mkw. powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele, co do zasady, nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Ten zakaz zniesiono. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylono dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wraca również życie społeczne.

Uchyla się zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe mogą od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej
  • obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych
  • pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe
  • ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, fot. pixabay.com

Komentarze