„Korzystajcie z tego. To są pieniądze dla was” – transza dla podlaskich przedsiębiorców

Niemal trzy tysiące pracowników i osób samozatrudnionych z regionu otrzyma trzymiesięczne pensje dzięki wsparciu z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG). Lokalni przedsiębiorcy sięgnęli też po przeznaczone dla nich atrakcyjne pożyczki, w ramach których podpisano umowy już na niemal 7 mln zł.

Podlaski Pakiet Gospodarczy to projekt przygotowany przez zarząd województwa podlaskiego jako odpowiedź na gospodarcze skutki epidemii koronawirusa w regionie. Pula środków przeznaczonych na jego realizację wynosi 142 mln zł i pochodzi głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń stanowi, obok korzystnych pożyczek, jeden z z dwóch komponentów PPG. O ten rodzaj wsparcia ubiegać się mogą mikro-, mali- i średni przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione, którzy odnotowali spadek obrotów w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych. Dofinansowanie przyznawane jest na okres trzech miesięcy. Pierwsza runda naborów wniosków na tę formę pomocy rozpoczęła się w okresie 14-16 kwietnia 2020 r. Jak poinformował marszałek Kosicki, złożono wówczas ponad 3100 wniosków.

Z czego właściciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw złożyli 1287 wniosków, a osoby samozatrudnione 1819 – zaznaczył marszałek.

Dotychczas zawarto umowy o dofinansowanie wynagrodzeń z 896 przedsiębiorcami na kwotę ponad 13 mln 200 tys. zł. W ramach zawartych umów wsparciem zostanie objętych 2951 pracowników.

Wsparcie w zakresie dofinansowań wynagrodzeń udzielane jest za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.

Zainteresowanie jest bardzo duże, przy czym najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego – powiedział Hubert Ostapowicz, wicedyrektor wojewódzkiego urzędu pracy. – Zarówno weryfikacja wniosków składanych przez przedsiębiorców, jak również podpisywanie umów o dofinansowanie odbywa się na bieżąco.

Kolejna runda naboru wniosków potrwa do 21 maja. Przyjmowane są one w wersji elektronicznej (z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego), ale też papierowej.

W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego przedsiębiorcy mogą ubiegać się także o udzielenie pożyczek na korzystnych warunkach. O tę formę wsparcia mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Maksymalna kwota kredytu to 1 mln zł, jest on wypłacany na 7 lat (84 miesiące) z możliwością karencji w spłacie do 12 miesięcy i uzyskania 6-miesięcznych wakacji kredytowych.

Do 4 maja podpisano 20 umów na tego typu wsparcie na łączną kwotę 6,7 mln zł.

Jak wyjaśniła Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przy udzielaniu pożyczki nie jest wymagana wpłata własna, a kwota zostanie wypłacona w jak najkrótszym czasie po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Udało nam się teraz wynegocjować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i naszymi pośrednikami to, że od teraz pożyczkobiorca może do 50 proc. wartości pożyczki sfinansować sobie kapitał obrotowy tym kredytem, ale kapitał obrotowy musi być ściśle związany z przedmiotem, na który wsparcie zostało udzielone – dodała Joanna Sarosiek.

Plusem jest też oprocentowanie kredytu – wynosi 0%. Nie ma też opłat prowizyjnych.

Marszałek Kosicki zaznaczył, że zarząd województwa zdecydował o uruchomieniu kampanii promocyjnej PPG. Po to, by zostały wykorzystane wszystkie pieniądze przeznaczone na ten cel.

Będziemy zachęcali państwa do korzystania z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego i przekonywali, że składanie wniosków o wsparcie nie jest trudne – wyjaśnił marszałek.

Informacje na temat Pakietu przekazywane będą m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych UMWP.

Chcemy, żeby na koncie nie została ani jedna złotówka, żeby wszystkie pieniądze trafiły do państwa. Dla nas najważniejsze jest, żeby utrzymać miejsca pracy w podlaskich firmach. Korzystajcie z tego, to są pieniądze dla was, dla waszych pracowników, po to, żebyśmy skutki koronawirusa odczuli słabo albo najlepiej wcale – zaapelował marszałek Kosicki.

Numer infolinii dotyczącej dofinansowań do wynagrodzeń: 85 749 72 47.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34