Kosmetyczka czy kosmetolog?

Podejmowanie pracy w branży kosmetycznej niekoniecznie wymusza ukończenie kierunkowych studiów, które dadzą nam merytoryczne i praktyczne podstawy do uprawiania konkretnego zawodu. Można poprzestać na zdobyciu tytułu technika usług kosmetycznych. Czym różni się technik, nazywany również kosmetyczką, od kosmetologa?

Dwie profesje, trzy nazwy

W gabinetach kosmetycznych, SPA czy salonach piękności mogą pracować zarówno kosmetyczki, jak i kosmetolodzy. Te dwa pojęcia są odrębne względem siebie, ale mianem kosmetyczki zwyczajowo określa się wszystkie osoby zajmujące się świadczeniem usług pielęgnacji urody. Mogą to być zarówno osoby z wykształceniem kosmetycznym, jak i te, które zdobyły wiedzę i umiejętności z zakresu kosmetyki na kursach i szkoleniach.

Kosmetyczką określa się technika usług kosmetycznych. Taki zawód zdobędziemy m.in. w szkole policealnej w Białymstoku. Absolwent tego kierunku, który pozytywnie zda egzamin zawodowy, może podjąć pracę w wielu różnych miejscach zajmujących się zabiegami pielęgnacyjnymi i upiększającymi. W Białymstoku nie brakuje pracodawców, którzy chętnie zatrudnią wykwalifikowanego technika usług kosmetycznych.

Kosmetolog jest zupełnie inną profesją, choć może wykonywać podobne usługi. Będzie to osoba, która posiada wykształcenie wyższe i ukończyła studia podyplomowe z kosmetologii. Jest więc licencjonowanym kosmetologiem, magistrem kosmetologii. Kształcenie trwa wówczas dłużej, ale i zakres przekazywanej wiedzy podczas takich studiów jest większy.

Kształcenie na kierunku kosmetologia

Wszystkie szkoły oferujące kierunek kosmetologia powinny opierać swój plan zajęć dla studentów na rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 roku w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki. Dzieje się tak, pomimo że w 2012 roku wspominane rozporządzenie zostało uchylone, ale nie pojawiły się jak dotychczas żadne nowe dokumenty opisujące standardy kształcenia.

Natomiast szkoły policealne, które edukują w zawodzie technika usług kosmetycznych, m.in. placówka w Białymstoku, posiłkują się rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 września 2010 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w profesjach: betoniarz-zbrojarz, fryzjer, kamieniarz, malarz-tapeciarz, ślusarz, technik geolog, technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych i zdun.

Artykuł sponsorowany


Komentarze