Krótka opowieść o drewnie i podstawowy podział tarcicy

Tartak

Według fachowców stolarzy sukces końcowy jakiegokolwiek projektu z udziałem drewna zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniego gatunku drewna do tego projektu. Wybór niewłaściwego drewna może mieć katastrofalne skutki zarówno dla efektu jak i ogólnej funkcjonalności gotowego dzieła. Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie postawić to, czy nasz projekt wykonamy z tarcicy liściastej, czy iglastej. To podstawowy podział, na który musimy się zdecydować.

Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka, zarówno do celów budowlanych, jak i energetycznych. Pierwotnie stosowane było jako podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Z drewna konstruowano również łodzie i statki oraz wszelkiego rodzaju powozy.

Drewno zalicza się również do odnawialnych źródeł energii. Do XIX wieku było najpopularniejszym paliwem na świecie. Podczas rewolucji przemysłowej zostało zdegradowane w hierarchii i zastąpione w wielu przypadkach przez węgiel kamienny, brunatny i olej opałowy oraz inne pochodne ropy naftowej. Były to produkty bardziej energetyczne i bardziej popularne. Rozwijający się przemysł potrzebował bardzo dużo opału.

Drewno opałowe może być pozyskiwane z lasów, jako drewno grube, a także jako drobne odpady drzewne o ograniczonych możliwościach wykorzystania w przemyśle. Dużo drewna opałowego pochodzi także z plantacji drzew szybkorosnących (tzw. plantacje energetyczne).

Innym źródłem drewna opałowego mogą być zakłady przemysłu drzewnego. Można wykorzystywać odpady w postaci trocin, zrębków, wiórów, kory. Drewno opałowe jest także wykorzystywane w formie przerobionej, w postaci brykietów czy pelletów.

Około 50% światowych zasobów drewna przetwarzanych jest na opał. Wskaźnik ten jest mniejszy w krajach rozwiniętych, większy w krajach rozwijających się, gdzie drewno wciąż jest najpopularniejszym paliwem; nadmierna eksploatacja tego surowca prowadzi niestety do wyniszczania środowiska naturalnego.

Drewno liściaste i drewno iglaste

Wybór jest przeogromny i jesteśmy w stanie znaleźć drewno, które można wykorzystać do różnych zastosowań i które świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Podział gatunków drewna może być różny, ale dwa główne, to podział ze względu na pochodzenie – tu wyróżniamy przede wszystkim gatunki krajowe oraz egzotyczne, oraz ulistnienie – czyli drewno liściaste i iglaste. I ten drugi możemy uznać za podział główny.

Drewno liściaste pochodzi z drzew, które zrzucają liście, jak na przykład z klonu, dębu, wiśni, grabu, buku, brzozy, lipy, topoli et cetera.

Drewno iglaste pochodzi z drzew iglastych lub wiecznie zielonych, takich jak sosna, jodła, świerk, modrzew, jałowiec czy limba. Drzewa, z których pozyskujemy tarcicę iglastą, rosną szybciej niż drzewa liściaste i są wykorzystywane częściej.

W dzisiejszych czasach panuje moda, a co za tym idzie, jest bardzo duże zapotrzebowanie na tarcicę meblową. Poza tradycyjnymi gatunkami drzew wykorzystuje się coraz częściej rzadkie i drogie drewno drzew egzotycznych.

Czy każdemu producentowi tarcicy można zaufać?

W biznesie jest dokładnie tak samo, jak w relacjach międzyludzkich. Jeżeli ktoś uczciwie podchodzi do drugiego człowiek, to robienie z nim interesów jest czystą przyjemnością. Tartak to przedsiębiorstwo, którym zarządzają ludzie o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. To oni muszą zadbać o to, aby wszystkie pracujące w fabryce maszyny były sprawne i bezpieczne dla pracowników, żeby tarcica, która powstaje była jakościowo bardzo dobra i chemicznie nieszkodliwa dla klientów. Odpowiednie składowanie i przechowywanie drewna również świadczy o profesjonalizmie.

Firma Consultor — producent tarcicy — zdecydowanie stawia na jakość oraz otwarty i przyjazny kontakt z klientem. Zapraszamy do odwiedzenia naszego tartaku w Jaświłach. Postaramy się spełnić wszystkie Państwa potrzeby. O tarcicy wiemy wszystko.

Artykuł partnerski

Komentarze