Kryptowaluty – tak i nie. Poznajmy ich mocne i słabe strony!

Kryptowaluty rozpalają wyobraźnie wielu inwestorów liczących na szybki zarobek. Jeśli i my o tym myślimy w ten sposób, powinniśmy poza szansami poznać też zagrożenia związane z tą wirtualną walutą. I właśnie o tym będzie traktował poniższy artykuł!

Kryptowaluty – skrajne opinie

Wiele osób traktuje kryptowaluty jako normalny środek płatniczy, na równi z tradycyjnymi pieniędzmi. Usłyszeć można od nich, że to bezpieczny środek płatności, a na dodatek pozwala zachować anonimowość transakcji, co w dzisiejszych czasach urasta do bardzo ważnej rangi. Dla innych osób to istne zło, coś, z czego nigdy nie zamierzają korzystać, nie ufają kryptowalutom, twierdząc, że stwarzają więc zagrożeń niż szans. Mimo tak bardzo odmiennych opinii jedno nie pozostawia żadnych wątpliwości – zarówno entuzjaści, jak i krytykujący wirtualne waluty są zdania, że mają one ogromne znaczenie dla współczesnego rynku finansowego. My nie musimy być ani w jednej, ani w drugiej grupie, by zainteresować się kryptowalutami, dowiadując się o nich tego, co najistotniejsze – pod względem szans, jakie zapewniają i zagrożeń, jakie mogą wywołać.

Kryptowaluty – jakie są ich mocne strony?

Zacznijmy od mocnych stron. Wspomnijmy o tym, co dla wielu kluczowe, a więc niskie opłaty. Tradycyjne przelewy obarczone są różnymi opłatami bankowymi, czego nie można powiedzieć o wirtualnych walutach. Jak już co to platformy transakcyjne pobierają w tym przypadku niewielkie prowizje, co sprawia, że kryptowaluty naprawdę pozwalają na duże oszczędności! I są bezpieczne, co dla niektórych może być zaskoczeniem, ale tak jest, gdyż opierają się one na transparentnym oprogramowaniu, które każdy może sprawdzić, poznając jego zasadę działania. Co więcej, jeśli wystąpią błędy, są szybko naprawiane, a zaktualizowana wersja musi być zaakceptowana przez większość użytkowników. Do zalet kryptowalut zaliczymy też ograniczoną podaż, co oznacza, że większość walut cyfrowych ma ograniczoną liczbę jednostek, więc nie można wytworzyć ich więcej. Zapewnia to stabilność cen w przyszłości.

A co ze słabymi stronami kryptowalut?

Tyle o zaletach, teraz zaś wspomnijmy o wadach. Jedną z głównych jest anonimowość (choć niektórzy uważają, że to zaleta), przez co ciężko znaleźć wiarygodne i przejrzyste informacje na temat użytkowników. Istnieje przez to podejrzenie, że niektórzy z nich mogą mieć związki ze światem przestępczym. Celowo ukrywając tożsamość, mogą obchodzić przepisy prawa. Inną wadą jest nieodwracalność operacji, co oznacza, że nie mamy szans na zwrot środków, także w sytuacji, jak wyślemy je na błędy adres. Nie ma tu żadnego ubezpieczenia takiej transakcji, co może mocno “zaboleć”, jak się pomylimy. Dość dużym mankamentem jest też skomplikowany proces wydobycia waluty. Z reguły bowiem każdy może ją wykopać, do czego wystarczy wykorzystać własny komputer, to jednak w rzeczywistości wcale to nie jest takie łatwe. Niestety, przez duże zainteresowanie i ograniczoną ilość monet, bardzo ciężko zdobyć własne coiny.

Mylą się więc ci, którzy chcą widzieć w kryptowalutach tylko szanse lub zagrożenia, bo prawda – jak w wielu innych przypadkach – leży dokładnie pośrodku.

Artykuł partnerski

Komentarze