Kto wygra milion złotych za projekt własnej przydomowej elektrowni wiatrowej?

W grudniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło nabór do „Wielkiego Wyzwania: Energia”. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 180 drużyn projektowych. Teraz uczestnicy muszą opracować prototyp urządzenia do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowań indywidualnych i domowych. Dla najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości miliona złotych! Inicjatywa realizowana jest w ramach środków z Funduszy Europejskich.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” jest technologiczną odpowiedzią na ważny problem społeczny. Chodzi o zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. W inicjatywie realizowanej ze środków Funduszy Europejskich biorą udział zespoły złożone z: naukowców, przedsiębiorców, studentów i „garażowych” pasjonatów.

– Zadaniem śmiałków, którzy przystąpili do Wielkiego Wyzwania, jest doprowadzenie swoich pomysłów do etapu prototypu o określonych w „Podręczniku Uczestnika” parametrach. Każdy z nich musi się składać z siłowni wiatrowej, a więc urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii – tłumaczy Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Celem tej inicjatywy jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych technologii w obszarze instalacji małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej, wykorzystujących siłownie wiatrowe i magazyny energii.

W celu weryfikacji postępu prac, uczestnicy byli zobowiązani do dostarczenia do NCBR trzyminutowych filmów, jeżeli ich nie przesłali do 21 grudnia, zostali zdyskwalifikowani. W przekazanych materiałach drużyny musiały opowiedzieć o koncepcji swojego rozwiązania, zaprezentować prototyp lub jego komponenty, bądź inne ważne informacje dotyczące projektu, które obrazują zaawansowanie prac.

Następnie, do 31 marca 2021 roku, załogi muszą zaprezentować działanie swoich prototypów w podobnych nagraniach ćwierćfinałowych. Zespoły przedstawią w nich sposób działania urządzenia dowodząc, że jest ono w stanie przekształcić energię kinetyczną podczas nawiewania wiatru oraz oddać energię elektryczną w warunkach bezwietrznych. W tym etapie rozpocznie się prawdziwa rywalizacja, gdyż do kolejnej fazy zmagań zakwalifikuje się czterdzieści najlepszych zespołów.

Półfinał ma się odbyć 13 sierpnia 2021 roku i polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością. Każdy prototyp zostanie podłączony do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora. W tym etapie, wyścig do finału nabierze rumieńców, ponieważ do ostatniej fazy konkursu zakwalifikuje się jedynie dziesięciu uczestników. Od momentu rozpoczęcia półfinału, jury zmagań wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Zwycięży w niej zdobywca największej liczby głosów publiczności.

Finał zawodów odbędzie się 14 sierpnia 2021 roku, na stadionie PGE Narodowy, gdzie zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować decydującą fazę rywalizacji. W celu zwizualizowania wyniku pomiaru, prototypy zostaną podłączone do pompy, która napędzana energią wytworzoną przez urządzenia z zasymulowanego wiatru, zostanie wykorzystana do napełnienia pustego zbiornika wodą. Finałowa rozgrywka potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem i jako pierwsza napełni zbiornik, zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra milion złotych.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze