Licencja z terminem ważności

40899448 - experienced taxi driver in front of his taxi, waiting for a passenger

Praca taksówkarza uważana jest za ciekawą – codziennie ma się do czynienia z innymi ludźmi. Aby jednak prowadzić taksówkę, trzeba uzyskać specjalną licencję. Jej właściciel musi pamiętać, że nie jest ona bezterminowa.

Licencja na przewozy taksówką jest ważna od 2 do 50 lat. Opłata za nią uzależniona jest od okresu ważności oraz obszaru, na jakim świadczone będą usługi przewozowe.Aby móc świadczyć tego typu usługi transportowe, trzeba uzyskać specjalne zaświadczenie. To licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Wydawana jest – w zależności od miejsca świadczenia usług – przez wójta, burmistrza gminy lub prezydenta miasta. Na każdy samochód obowiązuje osobna licencja.

Gdzie i na jak długo?

W zależności od tego, na jakim obszarze będą świadczone usługi taksówkowe, licencję można uzyskać na:

  • przewozy na terenie jednej gminy;
  • przewozy obejmujące kilka sąsiadujących ze sobą gmin (jeśli zawarły ze sobą stosowne porozumienie);
  • przewozy na terenie Warszawy.

Niektóre miasta powyżej 100 tys. mieszkańców wprowadziły dodatkowo obowiązek odbycia szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką oraz zdanie egzaminu.

Osoba, która stara się o otrzymanie licencji, nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu taksówkarza. Oprócz tego przyszły kierowca nie może mieć prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Do licencji wymagane jest też posiadanie tytułu prawnego do dysponowania pojazdem, który będzie taksówką. We wniosku składanym do urzędu zaznacza się, na jaki okres ma być przyznana licencja:

  • od 2 do 15 lat,
  • od 15 do 30 lat,
  • od 30 do 50 lat.

Decyzja o przyznaniu licencji powinna zostać podjęta w ciągu miesiąca od złożenia wniosku (źródło: https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/475-licencja-na-taksowke/3358)

 Zadbać o właściwe ubezpieczenie

 Prowadzenie firmy taksówkowej wiąże się z odpowiednim ubezpieczeniem. Nie wszyscy ubezpieczyciele w Polsce mają ofertę przystosowaną specjalnie do potrzeb taksówkarzy, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, gdzie taxi insurance to popularne hasło, a przykładowe rozwiązania w tym zakresie można znaleźć m.in. w ofercie Taxi Insurer. Warto wykupić nie tylko obowiązkowe OC, ale także zadbać o jak najkorzystniejsze NWW i AC. Z usługami przewozowymi wiąże się bowiem ryzyko wystąpienia szkód,takich jak częste naprawy czy zbite szyby. Pod uwagę trzeba wziąć także zdecydowanie intensywniejszą eksploatację pojazdu oraz ewentualne wypadki, w których poszkodowany może być pasażer.

Artykuł partnerski

Komentarze