Mały ZUS-plus wejdzie w nowym roku, ale nie od stycznia

To już pewne. Mały ZUS plus wejdzie od 1 lutego 2020 r. Rozszerzy on możliwość płacenia niższych składek przez drobnych przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że w związku z tym przedsiębiorcy, którzy dotychczas korzystali z Małego ZUS-u, powinni zarejestrować się do niego na starych zasadach do 8 stycznia 2020, a dopiero w lutym zapisać się do Małego ZUS-u plus. Pozostali przedsiębiorcy – czyli ci, których obejmie dopiero tzw. Mały ZUS plus – będą mogli zarejestrować się do niego po wejściu zmian w życie, czyli od 1 lutego 2020 r.

Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju przewidują, że aby skorzystać z nowego rozwiązania w 2020 roku, trzeba będzie wykazać roczny przychód za 2019 rok nieprzekraczający 120 tysięcy złotych. Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do mijającego roku – z 63 do 120 tysięcy złotych. Do tego składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu.

Projekt przewiduje, że obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez trzy lata w ciągu kolejnych pięciu lat prowadzenia działalności. Po tym okresie z ulgi będzie można skorzystać ponownie. Z rozwiązania obniżonego ZUS-u nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.

Red. EW, fot. Ministerstwo Finansów

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34