Miasta szczęśliwe, czyli jakie? Czy Białystok jest szczęśliwym miastem? Próba odpowiedzi

Jak technologie mogą podnieść jakość życia mieszkańców i uczynić miasta lepszymi do życia? M.in. tymi kwestiami zajmują się uczestnicy konferencji „Smart City Summit 2019. Miasta szczęśliwe”. 3 października rozpoczęłą się II edycja konferencji organizowanej przez prezydenta Białegostoku, Klaster InfoTech oraz Fundację Resursa Podlaską.

Spotkanie otworzyło wystąpienie młodych ludzi, którzy apelowali o kreowanie przestrzeni miejskiej – bezpiecznej, ekologicznej, tolerancyjnej, takiej, która pozwala młodym pokoleniom pracować, odpoczywać i bawić się w optymalnych warunkach.

Czy jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania młodych? Czy możemy podnieść komfort życia mieszkańców? Między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci z całej Polski.

W trakcie pierwszej sesji pod hasłem #człowiek wystąpili m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Gdańskiej, Urzędu m.st. Warszawy.
Ich zdaniem, w centrum wszystkich działań i idei smart powinien stać człowiek i jego potrzeby, o nowych rozwiązaniach służących mieszkańcom i  transformacji cyfrowej. W panelu dyskusyjnym wziął udział m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Sesję #technologia i #środowisko otworzyła analiza jakości życia w wybranych polskich miastach. Przedstawiła je dr Dorota Wyszkowska, reprezentująca  Uniwersytet w Białymstoku i Urząd Statystyczny w Białymstoku. Z kolei Daniel Dereniowski z HugeTech (Rzeszów), ambasador startup’ów kreujących nowatorskie rozwiązania, stwierdził, iż miasto powinno tworzyć warunki do rozwoju firm.

Ostatnia sesja tego dnia (#przestrzeń) poświęcona była m.in. zielonej infrastrukturze, trendom na rynku nieruchomości, wpływającym na architekturę naszych miast.

Kolejne sesje – #współrządzenie i #strategia – zaplanowano na piątek (4 października). Transmisję online można oglądać na Facebooku – www.facebook.com/InfoTech.Klaster.Technologiczny.

Konferencja odbywa się w Uniwersyteckim Centrum Kultury, Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Red.  PP, for. materiały prasowe, UM Białystok

Komentarze