Miliardy wsparcia z ZUS

Około 13,8 mld zł – taką kwotę składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzył przedsiębiorcom. Największą pomoc otrzymały firmy z województwa mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. W województwie podlaskim dotychczasowa kwota umorzonych składek wyniosła ponad 473,5 mln.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z wiodących instytucji, które od około roku realizują szereg działań w ramach tarczy antykryzysowej. Instrumenty wsparcia realizowane przez ZUS to m.in. zwolnienie z opłacania składek czy wypłata świadczeń postojowych dla osób, których przychody ucierpiały w związku z pandemią koronawirusa. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej ZUS umorzył składki na kwotę 13,8 mld złi wypłacił 5,6 mld zł na świadczenia postojowe. Łączna wysokość pomocy z ZUS sięgnęła ponad 19,4 mld zł. W województwie podlaskim zwolnienie ze składek i postojowe to ponad 473,5 mln zł. Z tej kwoty 336 mln zł zostało przeznaczone na zwolnienie ze składek i 137,5 mln zł na postojowe – informuje Katarzyna Krupicka, rzeczniczka regionalna ZUS województwa podlaskiego.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cały czas wkładają wysiłek, by realizować bieżące i dodatkowe zadania.

– Nasza kadra dokłada wszelkich starań, by wnioski o wsparcie w ramach tarczy były jak najsprawniej obsługiwane. Zależy nam, by ta pomoc jak najszybciej trafiła do osób dotkniętych pandemią koronawirusa – dodaje rzeczniczka.

Przedsiębiorcy z niemal 50 branż w ramach tarczy antykryzysowej 7.0. mogą jeszcze wnioskować o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń.

– Termin na złożenie wniosku upływa 31 marca br. Co ważne, jeśli mają obowiązek, co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego muszą także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń – przypomina Katarzyna Krupicka.

Uprawnieni właściciele firm oraz wykonujący umowy cywilno-prawne mogą także ubiegać się o wypłatę świadczenia postojowego. O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.

Red. PP

Komentarze