Młodzi białostoczanie wykazali się kreatywnością i przedsiębiorczością. I podbili USA

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 BTO w Białymstoku są na IV miejscu na świecie. Tę pozycję zdobyli podczas 40. Finału Światowego Odysei Umysłu, który odbył się w Stanach Zjednoczonych. Wielkim sukcesem było już samo dotarcie do finału, a tu jeszcze doszło wysokie miejsce.

Zwycięska siódemka to Paulina Perło, Agata Sobczak, Kamila Niedzielska, Amelia Kamińska, Michał Okruszko, Olaf Dolida i Wiktor Sobolewski – uczniowie klas VI i VII. Do sukcesu przyczyniły się dwie trenerki i nauczycielki: Edyta Makulska i Aleksandra Zapolnik, które pracowały z uczniami nad projektem. Młodzi niedawno wrócili z USA, ale żeby tam zaistnieć, musieli przebyć długą drogę.

Uczniowie wraz z nauczycielkami od miesięcy poświęcali każdą wolną chwilę projektowi. Spotykali się w weekendy, ferie czy podczas przerw świątecznych. Musieli też przejść eliminacje regionalne (Warszawa) oraz krajowe (Gdynia). Co ciekawe, tylko z SSP nr 3 BTO startowało aż siedem drużyn. Finał odbył się w Michigan State University w East Lansing. Wzięło w nim udział 900 drużyn z całego świata. Z kolei w tej samej kategorii i grupie wiekowej, co uczniowie ze społecznej trójki – 64 drużyny. Konkurencja była więc duża.

Odyseja Umysłów to fantastyczna przygoda, ale też projekt dla największych pasjonatów – ocenia Edyta Makulska, jedna z nauczycielek. – Efekt spodobał się jurorom, ale trzeba pamiętać, że te wszystkie pomysły, już nie mówiąc o wykonaniu, rodziły się w bólach i wymagały ciężkiej pracy.

Wszyscy uczestnicy mieli do wyboru pięć problemów – ekipa z SSP nr 3 BTO wybrała problem pod nazwą Ekipa Omeratunkowa. Młodzi skonstruowali specjalny pojazd Omerobus, którym na akcję ratunkową wybrał się szop Omer, maskotka Odysei Umysłu. Zadaniem ekipy było zaradzenie trzem problemom wybranym z listy i udzielenie pomocy trzem postaciom. Nie mogło zabraknąć wątku białostockiego.

Te postaci to bohaterowie miejskich murali: Dziewczynka z konewką, Elegant na monocyklu oraz Chłopiec z tkaniną – wylicza Amelia Kamińska, jedna z uczestniczek.

Całą opowieść snuje narrator. Dodatkowym utrudnieniem było to, że pojazd należało złożyć, zapakować do walizki, a następnie rozpakować i uruchomić. Na prezentację młodzi mieli tylko osiem minut. Gdyby nie kilka sekund, białostocka ekipa trafiłaby na podium. Mimo to czują się wygrani.

Możemy liczyć na dodatkowe punkty podczas rekrutacji do liceum – mówi Michał Okruszko.

To tegoroczna nowość wprowadzona przez resort edukacji. Korzyści jest jednak dużo więcej. Każdy z uczestników czegoś się nauczył. Po pierwsze angielski – prezentacja odbywała się w tym języku i uczniowie świetnie sobie poradzili. Z kolei Wiktor Sobolewski śmieje się, że zapoznał się bliżej z narzędziami, jak wiertarka czy wkrętarka. A Amelia Kamińska odkryła w sobie talent aktorski. Jako narratorka zachwyciła jury i swoją grą zdobyła dla drużyny dodatkowe punkty. Jurorzy docenili także pomysłowość w wykonaniu rekwizytów. Na przykład spódnica Dziewczynki z konewką została zrobiona z papierowych kwiatów origami, a mural z tą postacią wyklejony… resztkami z dziurkacza.

Ależ to było pracochłonne – wspominają uczniowie.

Ale opłaciło się. Projekt musiał być niskobudżetowy, więc liczyła się kreatywność.

Młodzi mieli też okazję wykazać się swoją przedsiębiorczością. Wyjazd na finał wiązał się bowiem z kosztami. I to niemałymi. Na sześciodniowy pobyt w USA oraz podróż uczniowie potrzebowali 70 tys. zł. Olaf Dolida założył internetową zbiórkę, dziewczyny upiekły ciasta i zorganizowały Kreatywną Scenę Społecznej Trójki – podczas imprezy odbywały się m.in. aukcje. Pomogli także samorządowcy. Urząd miejski przekazał 10 tys. zł, zaś urząd marszałkowski – 20 tys. Wyjazd uczniów i ich prezentacja w USA były bowiem formą promocji Białegostoku i województwa podlaskiego. Wsparcia w wysokości 10 tys. zł udzieliła także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie – mówi Bożena Niechoda, dyrektorka szkoły. – Myślę, że to przedsięwzięcie to nie tylko doskonała promocja, ale też godny uznania projekt edukacyjny. Zbiera on wszystkie kluczowe umiejętności, jak praca zespołowa, kreatywność czy przedsiębiorczość oraz wiedzę z wielu dziedzin.

Warto dodać, że spośród szkół z podlaskiego to właśnie SSP nr 3 BTO w Białymstoku przecierała szlaki w Odysei Umysłu. Udział w światowym finale ma na swoim koncie już po raz drugi. W tej chwili to już flagowy projekt tej placówki.

Opr. Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze