„Kurier Poranny” rozstrzygnął plebiscyt Złota Setka Podlaskiego. To już XXI edycja, podczas której przedstawiono 100 największych firm województwa podlaskiego. Uhonorowano przedsiębiorstwa, które uzyskały najwyższe przychody w 2023 roku. Pierwsze miejsce – po raz kolejny – zajęła największa grupa mleczarska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej: Mlekovita. Tuż za nią uplasowała się kolejna spółdzielnia mleczarska z naszego regionu: Mlekpol. Gala wręczenia nagród odbyła się 14 listopada br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Ranking Złotej Setki Podlaskiego podsumowuje wyniki finansowe firm regionu za 2023 rok. Mlekovita, z przychodem kolejny rok z rzędu przekraczającym 9 mld zł, ponownie uplasowała się na pierwszym miejscu. W swoim wystąpieniu prezes Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
– Ta nagroda to uznanie dla pracy 15 tysięcy naszych dostawców, 5,5 tysiąca pracowników oraz milionów klientów, którzy codziennie wybierają nasze produkty. Jesteśmy dumni, że mimo globalnych wyzwań, Mlekovita wciąż rośnie w siłę, utrzymując pozycję lidera i pozostając inspiracją dla rynku mleczarskiego – powiedział.
Mlekovita nieustannie inwestuje w rozwój i nowoczesne technologie. Firma szczególną uwagę poświęca ochronie środowiska oraz zdrowiu konsumentów. W roku pełnym wyzwań ekonomicznych Mlekovita udowodniła swoją siłę rynkową, wprowadzając innowacyjne produkty, takie jak mleko i jogurty A2A2, skierowane do osób z nietolerancjami pokarmowymi.
– Wprowadzając na rynek produkty takie jak mleko A2A2, wyznaczamy nowe standardy w branży mleczarskiej, oferując alternatywy dla osób z nietolerancjami pokarmowymi – podkreślił podczas swojego wystąpienia Prezes Sapiński.
Podczas uroczystej gali prezes przyznał także ustanowione przez siebie najwyższe odznaczenia – Złote Logo Mlekovity. Za wkład w rozwój dystrybucji produktów marki Mlekovita wyróżnił nimi długoletnich partnerów handlowych, którzy – podobnie jak lider polskiego mleczarstwa – swój rodowód mają na Podlasiu. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Janusz Kulesza, prezes PSS „Społem: Białystok, Andrzej Ramotowski, prezes Spółdzielni Obrotu Towarowego (nagrodę odebrała Edyta Palak), Zbigniew Paczóski, prezes firmy Topaz, Helena Burzyńska, prezes Arhelan (nagrodę odebrał Artur Krutula) oraz Krzysztof Pakuła, prezes Grupy Chorten (nagrodę odebrała Sylwia Władyko).
– Udane relacje z partnerami to klucz do sukcesu. Dzięki nim możemy dostarczać nasze produkty do każdego zakątka Polski i rozwijać naszą przewagę konkurencyjną – powiedział Dariusz Sapiński, podkreślając znaczenie relacji partnerskich w biznesie.
Zwycięstwo w rankingu Złota Setka Podlaskiego potwierdza silną pozycję Mlekovity jako lidera rynku mleczarskiego w Polsce i na świecie. Firma planuje dalszy dynamiczny rozwój, koncentrując się na jakości, innowacjach i zrównoważonym rozwoju.
W imieniu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol nagrodę za II miejsce odebrała Małgorzata Cebelińska, wiceprezes zarządu, która podkreśliła, że przyjmuje ją z dumą i wdzięcznością.
– Mlekpol to przede wszystkim ludzie – od rolników-dostawców mleka, poprzez pracowników czternastu zakładów w różnych regionach Polski (w tym siedmiu na Podlasiu), aż po lokalne społeczności, skupione wokół poszczególnych oddziałów firmy. To dzięki ich wysiłkom, sumienności i wierze w naszą misję możemy wytwarzać najwyższej jakości produkty mleczne, docierające nie tylko na stoły milionów Polaków, ale także do ponad 100 państw świata – skomentowała Małgorzata Cebelińska.
Wiceprezes Mlekpolu wskazała ponadto, jak dużą rolę w sukcesie spółdzielni odgrywają dostawcy:
– To właśnie rolnicy zapewniają spółdzielni najwyższej jakości surowiec, który pozwala nam tworzyć produkty, które są synonimem smaku i polskiej tradycji, w tym tradycji Podlasia. Wspieranie lokalnych gospodarstw i współpraca z nimi to dla nas nie tylko obowiązek, ale i zaszczyt. Wierzymy, że wspólnie możemy dbać o przyszłość polskiego rolnictwa i zrównoważony rozwój całego regionu.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to polski producent mleka i produktów nabiałowych. Jest właścicielem popularnych marek, takich jak Łaciate, Mazurski Smak, Maślanka Mrągowska, Rolmlecz czy Milko. Roczny skup mleka firmy przekracza pułap 2 mld litrów, a produkty grajewskiej spółdzielni można kupić na sześciu kontynentach.
Złota Setka Podlaskiego to prestiżowe zestawienie podlaskich przedsiębiorstw, organizowane od 21 lat przez redakcję „Kuriera Porannego”. Ranking klasyfikuje firmy głównie na podstawie przychodów, wyróżniając przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe. Złota Setka jest uznawana za wiarygodny barometr gospodarki regionu i istotne wyróżnienie w polskim biznesie.
Red. PP