Coraz odważniejszy marketing firmy z Wasilkowa. Właśnie stworzyli największy mural historyczny w Europie

Fragment historycznego muralu, fot. Dominika Sykus, Maciej Aronowicz - Primacol

Primacol z Wasilkowa zasłynął wcześniej wsparciem polskiej ligi futbolu amerykańskiego. Lowlandersi byli już bohaterami newsów w Faktach TVN, filmu z Zenonem Martyniukiem i gośćmi Familiady. 

Za projekt i realizację historycznego muralu odpowiedzialny był Rafał Roskowiński, oficjalny endorser marki Primacol. Największy w Europie mural historyczny oficjalnie odsłonięto w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Partnerami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Miasto Legionowo oraz firma Unicell Poland. W uroczystości udział wziął m.in. Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski.

„1050 lat chwały polskiego oręża” – taki oficjalny tytuł nosi mural, który mieści się na murze okalającym Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie. Dzieło upamiętnia 100 największych bitew, jakie Państwo Polskie stoczyło od panowania Mieszka I do czasów współczesnych. Opowieść zaczyna się od Chrztu Polski (966 r.) i Bitwy pod Cedynią (972 r.), a kończy na misjach pokojowych z udziałem naszych wojsk. Każde z wydarzeń jest przedstawione w możliwie najbardziej szczegółowy sposób – oprócz daty i sylwetki dowódcy dużą uwagę zwrócono na charakterystyczne dla danej epoki elementy umundurowania, rodzaj broni, ordery czy konie. Mural stworzono w stylu komiksowym, który jest idealnym rozwiązaniem do prezentacji symbolicznych motywów.

Rafał Roskowiński podczas oficjalnego odsłonięcia muralu, fot. Primacol
Rafał Roskowiński podczas oficjalnego odsłonięcia muralu, fot. Primacol

Bardzo się cieszę, że mural namalowano farbami marki Primacol – mówi Bartłomiej Sawulski, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju w firmie Unicell Poland. To wydarzenie bez precedensu – nikt wcześniej nie podjął się malowania na takiej powierzchni i nie sądzę, żeby szybko komuś udało się coś takiego powtórzyć. Co prawda na świecie jest wiele pomalowanych murów, ale żaden nie ma konkretnego konceptu i wymowy historycznej. – dodaje.

Oficjalne odsłonięcie muralu zgromadziło wielu gości. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu Miasta Legionowo, Starostwa Powiatu Legionowskiego, Rafał Roskowiński i członkowie Gdańskiej Szkoły Muralu. Każdy z przemawiających bardzo chwalił inicjatywę i determinację stron odpowiedzialnych za powstanie muralu. Akcja odbiła się bardzo szerokim echem w mediach. Relacje zarówno z etapów malowania, jak i samego otwarcia przeprowadziły czołowe polskie stacje telewizyjne, gazety i serwisy internetowe. W oficjalnym otwarciu liczny udział wzięli również mieszkańcy Legionowa i uczniowie tamtejszych szkół. Wiele osób zgodnie twierdziło, że mural jest doskonałym miejscem na przeprowadzenie niekonwencjonalnych lekcji historii i takowe na pewno będą się odbywały. Samo wydarzenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i przybrało formę militarno-rodzinnego pikniku. Poza zwiedzaniem muralu zorganizowano również wystawę pojazdów policyjnych i wojskowych (w tym dwa sprawne czołgi T-72). Na miejscu obecne były różne służby mundurowe oraz grupy rekonstrukcyjne, z którymi można było swobodnie porozmawiać i zasięgnąć wiedzy na temat ich funkcjonowania. A zwieńczeniem całości była wojskowa grochówka, której starczyło dla wszystkich.

Na koniec kilka faktów. Powierzchnia obrazu przekracza 2000 m2 (750 m długości i 3 m wysokości), więc jest to największy mural historyczny w Europie, a wszystko wskazuje na to, że też na świecie. Do przygotowania i pomalowania ściany zużyto około 800 litrów farby, którą laboratorium marki Primacol specjalnie stworzyło do tego celu. Rafał Roskowiński relacjonował poszczególne etapy realizacji dzieła i opowiadał też o niektórych bitwach na vlogu, który uruchomiono specjalnie na tę okazję. Vlog nosi tytuł „750 metrów chwały”, a wszystkie jego odcinki dostępne są w serwisie YouTube i cieszą się sporo uwagą użytkowników. Dodatkowo zgromadzono bardzo pokaźny materiał zdjęciowy dokumentujący przebieg prac, z którego docelowo ma powstać album pamiątkowy oraz gra planszowa. Urząd Miasta Legionowo zapowiedział, że zamierza zgłosić mural do Księgi Rekordów Guinnessa. Obraz znajduje się na części muru okalającego Narodowe Centrum Kryptologii – dotychczas szary, żelbetowy mur odpychał i straszył, obecnie zachęca i zwraca uwagę. Mur zlokalizowany jest bezpośrednio przy linii kolejowej relacji Warszawa-Trójmiasto. Pasażerowie wszystkich pociągów widzą go jak na dłoni. Ministerstwo Obrony Narodowej również zamierza w bliskiej przyszłości zrealizować kolejne wielkopowierzchniowe murale. Partnerami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Miasto Legionowo oraz firma Unicell Poland, producent farb i chemii budowlanej marki Primacol i Luxdecor z Wasilkowa pod Białymstokiem.

Poniżej: relacja z oficjalnego odsłonięcia muralu, film z Zenkiem Martyniukiem zapraszającym do drużyny Lowlanders oraz film o drużynie Lowlanders, reż. Krzysztof Kiziewicz.

Informacja prasowa. Źródło: Unicell Poland

 

Komentarze