Nasza miejscowość w 2050 – Pracownia Orange w województwie podlaskim w gronie laureatów konkursu

W grudniu ubiegłego już roku trwał Tydzień Pracowni Orange – wydarzenie obchodzone przez Pracownie Orange w całej Polsce. Lokalnym imprezom towarzyszył konkurs. Jego laureaci to ci, którzy najciekawiej zaprezentowali swoją miejscowość w 2050. Jedna z nagród ufundowanych przez Fundację Orange trafi do Pracowni w Wysokiem Mazowieckiem.

Ostatnia edycja Tygodnia Pracowni Orange pod hasłem „Zajrzyj do przyszłości” wzbudziła duże zainteresowanie wśród codziennych bywalców Pracowni. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję snuć wizje o przyszłości, zwracając uwagę na to, co jest dla nich lokalnie najważniejsze.

Mieli także do dyspozycji inne atrakcje, wśród których poza tradycyjnymi zabawami andrzejkowymi i około świątecznymi aktywnościami, mogli uczestniczyć w otwartych warsztatach. Zdobywali praktyczne umiejętności z grafiki komputerowej czy kodowania z płytką micro:bit.

Nie zabrakło także radosnych teatrzyków, szalonych tańców oraz pisania wierszy przy wspólnym udziale młodzieży i seniorów. Pracownie Orange po raz kolejny pokazały, że uczestnicy nie tylko lubią technologie, ale także potrafią z niej korzystać. Jest to szczególnie ważne dla organizatora – Fundacji Orange, która tworzy i wspiera pracownie, by wzmacniać cyfrowe kompetencje wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast.

Pracownia w Wysokiem Mazowieckiem została laureatem konkursu „Nasza miejscowość 2050”. Jednym z głównych wyzwań Tygodnia Pracowni Orange w 2018 roku był konkurs „Nasza miejscowość 2050”, który polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: „Jaka przyszłość czeka mieszkańca Waszej miejscowości w 2050 roku?”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi lokalnych społeczności na zmiany, które coraz szybciej zachodzą w otaczającym świecie: zarówno pod kątem rozwoju nowoczesnych technologii, jak i zmian środowiskowych.

Zachętą do uczestnictwa były natomiast atrakcyjne nagrody: spotkanie z aktorką Anią Guzik, pisarzem Grzegorzem Kasdepke, robot edukacyjny Photon czy lekcja o kosmosie z wykorzystaniem technologii VR. Liderzy Pracowni wraz z dziećmi i młodzieżą przygotowali prace, w postaci rysunków, prezentacji i filmów. Każdą wyróżniał indywidualny zamysł i styl.

Jury oceniając zgłoszenia nie miało łatwego zadania. W trakcie wybierania zwycięzców kierowało się trafnością obserwacji, nowoczesną forma przekazu oraz odniesieniem do lokalnej tradycji.

Spośród ostatecznie wybranej piątki laureatów można wyróżnić lokalną Pracownię Orange w Wysokiem Mazowieckiem prowadzoną na co dzień przez Edytę Porowską.

Pracownia Orange w Wysokiem Mazowieckiem jest przestrzenią integrującą ludzi w każdym wieku. Wygrane przez nas warsztaty z montażu filmów z pewnością zainteresują nie tylko dzieci i młodzież, ale także coraz to aktywniejszą grupę seniorów. Jednocześnie zapraszamy wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z ofertą Pracowni, jesteśmy do waszej dyspozycji i dostosowujemy zajęcia do waszych potrzeb. Jednocześnie pragnę podziękować zarówno Fundacji Orange, jak i władzom i urzędnikom, którzy współpracują z nami każdego dnia, zachęcając lokalną społeczność do odwiedzania Pracowni Orange – mówi Edyta Porowska, liderka Pracowni w Wysokiem Mazowieckiem.

W ramach Tygodnia Pracowni Orange, w konkursie „Nasza miejscowość 2050” Fundacja Orange zasponsorowała cztery nagrody główne i wyróżnienie:

Miejsce 1 – Pracownia Orange w Rytlu – tę pracownie odwiedzi słynna aktorka Anna Guzik

Miejsce 2 – Pracownia Orange w Cieszanowie – tu poprowadzimy lekcje o kosmosie z wykorzystaniem technologii VR

Miejsce 3 – Pracownia Orange w Nowogardzie – otrzyma Robota Photona EDU

Miejsce 4 – Pracownia Orange w Wysokiem Mazowieckiem – tu odbędą się warsztaty z montażu filmów na smartfonach

Wyróżnienie otrzymała Pracownia w Zajączkowie, którą odwiedzi poeta i dziennikarz Grzegorz Kazdepke.

Pracownie Orange to multimedialne świetlice dla lokalnych społeczności. Każda z nich została wyposażona w sprzęt multimedialny: komputery z darmowym dostępem do internetu, konsolę do gier oraz telewizory LCD. Od początku trwania programu powstało już 100 takich świetlic. W Pracowniach organizowane są liczne szkolenia, warsztaty, zajęcia – zawsze bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze