Nauka kodowania może być zabawą – „Kodologia” szkoła programowania inna niż wszystkie

Poznajemy twórcę białostockiej szkoły programowania Kodologia.

Programista łączy świat wirtualny z rzeczywistym – opowiada Łukasz Pełszyński, twórca szkoły Kodologia. – Projektuje „od wewnątrz” to, z czego my korzystamy w smartfonach, grach komputerowych i na stronach internetowych. Dobiera odpowiednie elementy, powtarza sekwencje i wciąż uczy się kolejnych rzeczy. Jeśli chcesz zacząć programować, musisz zacząć od rzeczy najprostszych, inaczej pewne sprawy mogą cię przerosnąć – w możliwie najprostszy sposób tłumaczy założyciel Kodologii.

Od niedawna na edukacyjnej mapie Białegostoku pojawił się nowy strategiczny punkt – Szkoła Programowania „Kodologia”. Stworzona została jako kontynuacja platformy Kodologia, aby szerzyć wiedzę z zakresu programowania. Kursy stacjonarne dedykowane są w szczególności dla dzieci i młodzieży, jednak niedługo i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych mentorów, którzy z pasją i cierpliwością przekazują wiedzę z zakresu kodowania swoim podopiecznym. Jest to idealna opcja dla najmłodszych, którzy mają mnóstwo pytań i potrzebują wyjątkowo dużo uwagi ze strony prowadzących. Lekcje, będące również świetną zabawą, są okazją do nabycia niezbędnej wiedzy, a także sprawdzenia jej przy rozwiązywaniu zadań praktycznych. Dzieciaki będą miały okazję, aby samodzielnie stworzyć proste programy i gry komputerowe. Małe grupy zajęciowe (maksymalnie 8 osób) są gwarantem indywidualnego podejścia nauczycieli do każdego uczestnika.

Potwierdzeniem jakości nauczania jest sukces platformy internetowej z kursami on-line, od której wszystko się zaczęło i która zrzesza w tym momencie ponad 16 tysięcy użytkowników, w różnym wieku i na różnym poziomie edukacji.

Świetny sposób na rozpoczęcie przygody z programowaniem

Jakub Polak, Białostoczanin, trafił na platformę ponad rok temu.

Robiłem tam kilka kursów, m.in. Java, SQL, C++ – opowiada Jakub. – Ostatni kurs C++ zrobiłem kilka miesięcy temu, tuż po rozpoczęciu studiów. Platforma ułatwiła mi start na studiach informatycznych, gdyż poznałem podstawy.  Jestem w tej chwili na drugim semestrze informatyki, specjalizacji jeszcze nie wybierałem. Obecnie pracuję w Promostalu, od początku 2016 roku obejmuję stanowisko specjalisty ds. IT. Jeśli chodzi o plany na przyszłość, rozwijam się w kierunku bezpieczeństwa, interesuje mnie tzw. pentesting.

Najlepszy moment na pierwszy krok

Na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno, wystarczą chęci i determinacja, zatem nie istnieje górna granica wieku, w którym można rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Jednak badania i praktyka pokazują, że to właśnie dzieci najszybciej chłoną wiedzę. Informacje, które przekazywane są nam za młodu zostają w pamięci na długie lata. Zatem im wcześniej zaczniemy naukę kodowania, tym lepiej.

Większość ludzi, z którymi rozmawiam o programowaniu obawia się, że to bardzo trudne i ich dzieci mogą się nie odnaleźć – opowiada. – Myślą, że trzeba naprawdę dużo umieć i wiedzieć, żeby zacząć. To nie prawda. Kodologia umożliwia naukę od najprostszych etapów, a potrzebny informacje przekazywane są w formie zabawy. Zawsze można zrezygnować, ale wiele maluchów to po prostu wciąga, bo zaczynają mieć satysfakcję, że coś im się udaje. No i dodatkowo to dla nich świetna forma rozrywki.

Dzięki umiejętności programowania poprawia się ogólna sprawność mózgu. Niewątpliwe korzyści związane z nauką informatyki to rozwój zdolności logicznego myślenia, skuteczności rozwiązywania problemów i myślenia abstrakcyjnego. W przypadku dzieci i młodzieży ma to przełożenie na wyniki w szkole. Kurs kodowania to w obecnych czasach jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość najmłodszych. Branża IT rozwija się w niewyobrażalnym tempie i z roku na rok zapotrzebowanie na programistów utrzymuje się na wysokim poziomie. Nie każdy musi stać się zawodowym programistą, ale każdy wykorzysta uzyskane na kursie umiejętności w swoim życiu.

Kursy dla ambitnych

Kursy programowania, organizowane w dużych miastach, w większości są skierowane głównie do osób starszych. Szkoła założona przez Łukasza Pełszyńskiego oferuje warsztaty dla różnych grup wiekowych. Oprócz cieszących się największym zainteresowaniem warsztatów dla dzieci, Kodologia daje możliwość podniesienia kompetencji młodzieży, która dzięki wiedzy uzyskanej na kursie ma większe szanse na rynku pracy. Aby sprawdzić, czy taki sposób nauki odpowiada zainteresowanym, szkoła daje możliwość udziału w bezpłatnych zajęciach. A dla tych, którzy po zajęciach będą czuli niedosyt kodowania, polecamy platformę kodologia.pl, na której obecnie znajduje się 21 kursów on-line. Na najlepszych czeka praca!

Kodowanie pozwala zrobić coś z niczego – opowiada Łukasz Pełszyński. – Uczy też rozwiązywania problemów. Największą satysfakcję daje naszym uczniom odkrycie, że to nie jest takie trudne, jak myśleli. Przekonują się, że kodowanie jest fascynujące. Oni nie uczą się programowania tylko w celach zawodowych. Podobnie jak nie gra się w szachy, tylko po to, aby być zawodowym szachistą – to musi sprawiać przyjemność! Wiele osób, które kontaktują się z nami po dłuższym okresie korzystania z kursów opowiada, że dostali tak zwanego pozytywnego „kopniaka”. A moją ideą jest rozwinąć Polskę Wschodnią w kierunku umiejętności programowania. Pokazać ludziom, że wykorzystując język programowania mogą współpracować z firmami z całego świata i móc godnie żyć, bez wyjazdów za granicę.

Artykuł sponsorowany

Komentarze