Niższy podatek, więcej „na rękę” od października. Kto skorzysta na zmianach?

Od 1 października stawka podatku z 18 proc. zostaje zmniejszona do 17 proc. Jednocześnie dla dochodów rocznych powyżej 85 528 zł brutto nadal obowiązuje stopa 32-u procentowa. Wzrasta także kwota kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. 

Niższy PIT będzie dotyczył wszystkich przychodów rozliczanych na zasadach ogólnych, czyli przychodów uzyskiwanych z tytułu:

  • umowy o pracę,
  • działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia i dzieło)
  • emerytury i renty
  • pozarolniczej działalności gospodarczej
  • praw majątkowych.

Obniżona stawka podatku 17 będzie miała zastosowanie już do dochodów wypłacanych za październik 2019 r. Dotyczyć będzie podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach, w tym emerytów i rencistów.

– W związku ze zmianą stawki podatku nasi świadczeniobiorcy otrzymają co miesiąc od kilku do kilkunastu złotych więcej. Emeryci czy renciści, którzy otrzymują najniższe świadczenia w gwarantowanej wysokości 1 100 zł zyskają jedynie 8 zł, ale już przy kwocie 3 tys. brutto to 27 zł na rękę – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zakład automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc.

– Każdy podatnik, który otrzymuje świadczenie z ZUSm ma prawo złożyć do nas wniosek o rozliczeniu według stawki 17,75 proc., która obowiązuje tylko w ściśle określonym okresie tj. od października do grudnia 2019 r. dla dochodu nie przekraczającego 85 528 zł. – dodaje rzeczniczka.

Kolejną zmianą jest wzrost kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Osobom, które uzyskują przychód za pracę z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 do 250 zł miesięcznie, w skali roku to zmiana o 1 665 zł. W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z kilku umów, koszty nie mogą przekraczać 4,5 tys. zł.

Przy płacy minimalnej kształtującej się na poziomie 2 250 zł, zysk roczny wyniesie 472 zł.

Red. PP, fort. pixabay.com

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34