Nowa wysokość składek ZUS od nowego roku

Przedsiębiorcy prowadzący własny biznes doskonale pamiętają, że kwoty składek opłacających na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. W województwie podlaskim jest 68 tys. osób prowadzących działalność na większą czy też mniejszą skalę.  Oczywiście nie wszyscy opłacają standardową wysokość składek.

Niektórzy korzystają z „ulgi na start”, czyli opłacania tylko składki zdrowotnej, inni z „preferencyjnych składek” czy też „małego ZUS”, a 1 lutego dołączy kolejna grupa, która zdecyduje się przystąpić do „małego ZUS plus”.

– Stały element, niezmienny dla wszystkich przedsiębiorców – zarówno tych, którzy korzystają z wymienionych ulg, jak i tych, dla których minimalna podstawa wymiaru to kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – to wysokość składki zdrowotnej. Jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłaty z zysku w IV kwartale. Wyniosło one dokładne 5 368,01 zł. W związku z tym składka zdrowotna w tym roku to 362,34 zł. Tyle właśnie zapłacą korzystający z „ulgi na start”- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Składki preferencyjne wyłącznie za siebie

Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z tego uprawnienia mogliśmy rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych, czyli obliczonych od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia.

Gdy zdecydujemy się na opłacenie składek od podstawy 780,00 zł ( 2600,00 zł x 30 proc.), będą one wyglądać następująco:

  • 152,26 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
  • 62,40 zł – na ubezpieczenie rentowe;
  • 19,11 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
  • 13,03 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie 609,14 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej kolejna możliwość to „mały ZUS”, a od lutego „mały ZUS plus”.

– Tu niestety składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości – mówi rzeczniczka. – Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl.

Gdy żadne ulgi nas już nie dotyczą

Wówczas przy deklarowanej minimalnej podstawie wymiaru, która wynosi 3 136,20 zł, składki będą kształtowały się następująco:

  • 612,19 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
  • 250,90 zł – na ubezpieczenie rentowe;
  • 76,84 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
  • 76,84 zł – na Fundusz Pracy;
  • 52,37 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie do zapłaty będzie 1431,48 zł. z uwzględnieniem składki zdrowotnej.

Red. PP, fot. mat. prasowe

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34