Obowiązki operatora wózków widłowych – czy wiesz na czym polega ta praca?

Praca operatora wózków z pozoru wydaje się dość błahym zadaniem. Taka opinia pada przynajmniej często z ust osób, które nie mają styczności z tym zawodem. Jak jest naprawdę? Co należy do rzeczywistych obowiązków operatora wózków widłowych i czy ta praca warta jest swego wynagrodzenia? O tym piszemy w naszym artykule!

Operator wózka – czyli kto?

Mianem operatora wózków widłowych określa się osobę, która na co dzień zajmuje się obsługą różnego typu wózków jezdniowych podnośnikowych. Warto zaznaczyć jednak, że istnieją aż 3 kategorie tych pojazdów, które znacznie różnią się między sobą, jednak w każdym z przypadków wymagają ukończenia przez przyszłego operatora kursów na stosownym poziomie oraz zdania państwowego egzaminu przed inspektorami Urzędu Dozoru Technicznego.

Kategorie uprawnień na wózki widłowe:

* IIIWJO – operatorzy posługujący się tą kategorią uprawnień mogą obsługiwać wózki prowadzone oraz zdalnie sterowane o dowolnym napędzie oraz nieograniczonej wysokości podnoszenia. Jednak uprawnienia dotyczą tylko i wyłącznie pojazdów sterowanych z zewnątrz.

* IIWJO – uzyskanie tej kategorii uprawnień pozwala na operowanie wszystkimi wózkami kategorii niższej – czyli IIIWJO oraz wózkami jezdniowymi podnośnikowymi bez ograniczenia rodzaju napędu, wysokości podnoszenia czy maksymalnego udźwigu. Wyjątkiem są wózki ze zmiennym wysięgnikiem oraz specjalizowane.

* IWJO – tak, jak w poprzednim przypadku, kategoria ta uprawnia również do obsługi wszystkich pojazdów z niższej poprzedniej – IIWJO. Poza tym operatorzy posługujący się kwalifikacjami IWJO mogą obsługiwać również wózki specjalizowane, czyli te z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem oraz ze zmiennym wysięgnikiem.

Najważniejsze obowiązki operatora wózków widłowych

Obowiązki operatora wózków widłowych w największej mierze zależą oczywiście od zapisów w umowie o pracę oraz wymagań poszczególnych pracodawców. Wymogi te mogą różnić się i wyglądać inaczej w zależności od wielkości firmy, jej polityki oraz tego, czym się zajmuje (inaczej będą wyglądać obowiązki operatora wózków w niewielkim rodzinnym sklepie spożywczym, a inaczej w zatrudniającej kilkaset osób fabryce). Obowiązki i wymagania stawiane przed operatorami są także zróżnicowane ze względu na rodzaj wózka, jaki obsługują.

Co należy do najważniejszych obowiązków operatora wózka widłowego?

– przede wszystkim prawidłowa i bezpieczna obsługa wózka wykonywana zgodnie z jego instrukcją;

załadunek oraz rozładunek towarów;

transport ładunków;

wymiana butli gazowej;

dbanie o dobry stan techniczny obsługiwanego pojazdu;

dbanie o bezpieczeństwo i stosowanie się do podstawowych zasad BHP;

– przechowywanie i uzupełnianie książki obsługi, dziennika konserwacji oraz książki rewizyjnej wózka,

– często także wykonywanie drobnych prac magazynowych.

Jak łatwo zauważyć większość obowiązków operatora wózków widłowych dotyczy bezpośrednio obsługi oraz dbania o prawidłowy stan techniczny pojazdu. Jak wygląda to w praktyce, dowiecie się przechodząc do dalszej części artykułu.

Jak wyglądają codzienne obowiązki operatora wózków widłowych?

1. Dzień pracy operatora koniecznie musi zaczynać się od sprawdzenia sprawności układów i mechanizmów wózka widłowego, czyli: układu kierowniczego, hamulcowego, napędowego oraz mechanizmu podnoszenia a także sterowania.

2. W następnej kolejności obowiązkiem operatora wózków widłowych jest skontrolowanie wskazań urządzeń kontrolnych i pomiarowych, sygnalizacji oraz zabezpieczeń. W praktyce oznacza to: sprawdzenie stanu naładowania akumulatorów, sygnału dźwiękowego, działania kierunkowskazów oraz świateł.

3. Wszystkie obserwacje operatora dotyczące stanu technicznego wózka widłowego powinny przed przystąpieniem do pracy, zostać zapisane w książce obsługi.

4. Jeżeli wynik oględzin jest pozytywny, a stan wózka pozwala na przystąpienie do pracy, operator może rozpocząć wykonywanie swoich zadań.

5. Jeżeli wynik oględzin jest negatywny, a stan wózka nie pozwala na przystąpienie do pracy – operator musi odnotować wszystkie uwagi, a następnie zwrócić się z prośbą o usunięcie awarii do przeszkolonego konserwatora wózków jezdniowych podnośnikowych.

Operator wózka widłowego – czy ta praca się opłaca?

Za podsumowanie obowiązków operatorów wózków widłowych niech posłużą dane dotyczące średnich pensji w tym zawodzie. Przyjmuje się, iż operatorzy zarabiają od ok 2 500 do 3 000 złotych brutto, choć w większych firmach (np. w jednej z ogólnopolskich sieci marketów spożywczych) pensje operatorów wózków widłowych sięgają nawet 4 000 złotych brutto. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy w zawodzie operatora, pomimo iż obowiązki operatorów wózków widłowych wymagają precyzji, koncentracji oraz umiejętności szybkiego reagowania.

Artykuł partnerski

Komentarze