Obrabiarki CNC wczoraj i dziś

Obecnie naprawdę trudno sobie wyobrazić skutecznie realizowany proces obróbki skrawaniem, nie wykorzystując do tego celu narzędzi CNC/ To właśnie dzięki nim mamy do czynienia z bardziej precyzyjnymi i szybszymi pracami. A to z kolei idzie w parze ze zwiększeniem produktywności konkretnych firm, które się tym zajmują. Konkurencja jest coraz bardziej zauważalna. Te firmy, które rzeczywiście chcą przodować w obróbce, muszą iść z duchem czasu, jeśli chodzi o nowe technologie. A urządzenia w kategorii CNC zmieniają się błyskawicznie. Trzeba też jednak podkreślić, że do pełnego zrozumienia branży, kluczowe jest spojrzenie na początki maszyn CNC.

Replika maszyny parowej z okresu rewolucji przemysłowej. Źródło: Wikimedia

Pierwsze obrabiarki, w prymitywnej i bardzo ograniczonej formie, były wykorzystywane już przed wiekami. Kiedyś poprzez specjalny pedał wprawiano w ruch obrotowy kawałek drewna. Następnie do tego kawałka było przystawiane ostre narzędzie, przeważnie dłuto czy nóż. Element skrawany nabierał cylindrycznego kształtu i wykorzystywano go jako element meblowy.

Stanowisko do dziurkowania kart służących jako nośniki danych. Źródło: Wikimedia

W średniowieczu do obróbki skrawaniem czerpano z sił natury. To znaczy, motorem napędowym była pędząca woda, która z kolei aktywowała specjalne mechanizmy. Momentem zwrotnym w stopniu zaawansowania tych maszyn był jednak wiek XX. Wówczas nastąpił prawdziwy boom w technologiach informatycznych i automatyce. Proces produkcyjny został skomputeryzowany i ogromnie wzrosła jego skuteczność. Obecnie zdecydowaną większość prac związanych z obróbką skrawaniem wykorzystuje 2 grupy maszyn. Sterowane numerycznie oraz sterowane komputerowo. Te pierwsze polegają na automatyzacji obrabiarki poprzez numeryczny układ sterowania. Odpowiada on za zarządzanie obróbką dla uzyskania przedmiotu o odpowiednich parametrach. Maszyny CNC z kolei, napędza mikrokomputer. Wykorzystuje konkretny program sterujący, precyzyjnie prowadzi między innymi tor poruszania narzędzi w konkretnym układzie współrzędnych.

Współczesna maszyna CNC. Źródło: Wikimedia

Jaka przyszłość?

Dziś ciągle obserwujemy dynamiczny rozwój w informatyce, co też nie pozostaje obojętne dla CNC. Obserwujemy trzy główne aspekty rozwoju:

– cyfrowe układy sterowania

– maszyny CNC

– wykorzystywane oprogramowanie

Narzędzia CNC mają już ogromnie silną pozycję, a ich technologiczny rozwój tylko podpowiada, ze będziemy mieli do czynienia z ich niezastąpionym charakterem. Części do maszyn CNC takie jak sterowniki silników krokowych bądź silnik krokowy znajdą Państwo w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/81-automatyka/silniki-krokowe

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze