Od czego zależy cena OC? Sprawdź, jak kupić polisę taniej!

Kupujesz swoje pierwsze auto i rozglądasz się za polisą OC? A może chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, ponieważ znajomi udowodnili Ci, że płacisz za dużo i zasugerowali, że możesz płacić mniej? Sprawdź, co wpływa na wysokość ceny OC oraz z jakich tytułów przysługują Ci zniżki. Sprawdź także, jakie są sprytne sposoby na obniżenie ceny składki!

Sposób życia a wysokość ceny OC

Możliwe, że nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jednym z czynników wpływających na wysokość zaproponowanej Ci przez towarzystwo ubezpieczeniowe składki może być… sposób życia. Co to dokładnie oznacza? Brane pod uwagę będzie na przykład Twoje miejsce zamieszkania. Jeśli cenisz ciszę i spokój, dlatego wyprowadziłeś się do małej miejscowości lub na obrzeża metropolii, zaproponowana Ci cena będzie atrakcyjniejsza. Dzieje się tak, ponieważ na zamieszkanym przez Ciebie obszarze występuje mniej aut, co wiąże się z mniejszym zagrożeniem uczestniczenia w wypadku czy stłuczce. Z kolei miłośnicy mieszkania w centrum są w grupie podwyższonego ryzyka uczestniczenia w zdarzeniu drogowym – zapłacą więcej.

Innym wyborem życiowym, który ma pływ na wysokość stawki OC, jest stan cywilny i fakt posiadania dzieci. Jako osoba żonata czy zamężna jesteś w oczach ubezpieczyciela odpowiedzialniejszy. Jeszcze większą zniżkę uzyskasz, jeśli masz dziecko lub kilka. To potencjalne czyni Cię ostrożniejszym kierowcą – masz więcej do stracenia.

Sposób prowadzenia auta a wysokość ceny OC

Mniej zaskakującym czynnikiem wpływającym na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest sposób prowadzenia samochodu. Jeśli jesteś kierowcą młodym pod względem wieku bądź świeżo upieczonym, czyli dopiero zdałeś prawo jazdy, nie licz na upust. Brak wieloletniej praktyki w jeżdżeniu oraz młody wiek czynią Cię idealnym przedstawicielem grupy podwyższonego ryzyka wdania się w kolizję. Młodość charakteryzuje się brawurą, lekkomyślnością, chęcią poznawania (i przekraczania) granic oraz chęcią popisywania się.

Z kolei jako osoba dorosła, dojrzała, prowadząca auto przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a dodatkowo mogąca poszczycić się bezkolizyjną historią jazdy, będziesz cieszył się wieloma atrakcyjnymi upustami – może Cię czekać miła niespodzianka podczas zakupu polisy OC u nowego ubezpieczyciela.

Warto też podkreślić, że w niektórych towarzystwach jesteś chroniony na wypadek pierwszej kolizji. Co prawda zostanie ona uwzględniona w Twojej historii, jednak nie wpłynie na podwyższenie składki w kolejnym roku. To sposób na zatrzymanie klienta.

Sprytne sposoby na obniżenie składki OC

Nie tylko dane dotyczące Ciebie wpływają na cenę OC. Także sprawność pojazdu może przyczynić się do uzyskania zniżek (np. jeśli auto jest nowe). Bądź przeciwnie – zaproponowania gorszej oferty (np. kiedy auto ma powiększony silnik lub należy do marki lub modelu odznaczającego się wysokimi statystykami uczestniczenia w zdarzeniach drogowych).

By obniżyć wysokość składek OC, możesz kupić ubezpieczenie w pakiecie lub zarejestrować auto jako współwłasność (współwłaścicielem powinna być osoba doświadczona o czystej historii jazdy). Nie bój się targować i nie wahaj porównywać cen – masz prawo do wyboru! Sprawdź pełne 10 sztuczek na obniżenie OC i uzyskaj pełną ochronę, płacąc jak najmniej! https://kioskpolis.pl/jak-zmniejszyc-cene-ubezpieczenia-samochodu-10-sposobow-na-tansze-oc/

Artykuł partnera

Komentarze