Genialny białostoczanin z greckimi korzeniami. Kolejne instytucje wydają krocie na jego badania

Cała Polska mówiła o jego wynalazkach. My pytamy, dlaczego zdecydował się na studia w Polsce.

Petros Psyllos urodził się w Grecji, na wyspie Chios. Jego ojciec jest Grekiem. Na tej samej wyspie podobno urodził się Homer. Petros, prócz wyraźnej smykałki do elektroniki i informatyki, jest niezłym mówcą.

Piotrze, mówią o Tobie „najbardziej utytułowany młody wynalazca w Polsce”. Skąd u Ciebie ta pasja?

Petros Psyllos: Tworzeniem wynalazków interesuję się od dzieciństwa. Zawsze mnie ciągnęło do rzeczy, które są niebezpieczne. Nie obyło się bez porażeń prądem i innych wypadków. Takie były początki. Później – między innymi za sprawą dziadka, który jest elektrykiem – zacząłem poznawać świat techniki. Starałem się zrozumieć różne zależności, a nie tylko przypadkowo zestawiać ze sobą elementy.

A dzieciństwo spędziłeś w Grecji, czy w Polsce?

W Grecji mieszkałem tylko do 6 roku życia. Mój ojciec jest Grekiem. Potem, w 2000 roku, przenieśliśmy się do Polski.

Czy nie zastanawiałeś się nad studiowaniem zagranicą?

Owszem. Rozważałem studia na Politechnice Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, w Cambridge, w Stanford. Niestety, wiąże się to z wydatkami, na które zwyczajnie nie stać mnie w tym momencie. Być może doktorat zrobię zagranicą.

A dlaczego wśród polskich uczelni technicznych wybrałeś Politechnikę Białostocką?

W związku z wygranymi w różnych konkursach, dostałem propozycje studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Warszawskiej i na Politechnice Białostockiej. Okazało się, że Politechnika Białostocka oferowała najlepsze warunki. Zostałem stypendystą programu „Odkrywcy Diamentów”. Zagwarantowano mi wsparcie finansowe projektów oraz indywidualny tok studiów. Mogę sobie wybrać przedmioty, które mnie szczególnie interesują, korzystać z laboratoriów i pomocy  naukowców.

Czy wziąłbyś udział w Imagine Cup organizowanym przez Microsoft gdyby nie stypendium?

Nie miałbym szans. Stypendium umożliwiło mi także start w międzynarodowym konkursie dla naukowców FameLab. Było to niepowtarzalne doświadczenie. Miałem możliwość spotkania się z naukowcami, ekspertami, inwestorami z różnych rejonów świata. Taka wymiana doświadczeń jest nieoceniona dla wynalazcy.

645x429-images-psyllos3
Petros Psyllos podczas Fame Lab, fot. archiwum prywatne

Jesteś laureatem m.in. Olimpiady Innowacji Technicznych, konkursu Technotalenty, konkursu Młody Wynalazca.

Tak, startuję w konkursach, bo jest to szansa na rozwój moich projektów i ich komercjalizację.

Znany jesteś w całym kraju między innymi z projektu sztucznego oka Matia oraz rękawicy wspomagającej komunikację. Czym się kierujesz tworząc swoje wynalazki?

Uważam, że człowiek jest warty tyle, ile może dać drugiemu człowiekowi. Po to mamy kreatywność, aby wykorzystywać ją w słusznym celu dla siebie i dla innych. Wiele moich projektów ma ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Chcę tworzyć coś wartościowego, co zostawi ślad w dłuższej perspektywie czasowej.

Jakie masz marzenia związane z tworzonymi projektami?

Niebawem zamierzam wyjechać ze swoimi projektami na światowe targi badań naukowych i wynalazków w Paryżu. Moim zawodowym marzeniem jest utworzenie instytucji naukowo-badawczej, gdzie będą powstawały rozwiązania na styku różnych dziedzin (neurobiologii, fizyki, informatyki). Chcę tworzyć wynalazki wpływające w pozytywny sposób na człowieka i otoczenie. Chciałbym prowadzić badania naukowe – również te, których efekty można będzie przekuć w biznes. Lubię popularyzować naukę, dlatego m.in. występuję na konferencjach.

Kiedy planujesz pojechać do Grecji?

Teraz nawet nie mogę. Dostałem wezwanie do wojska i jeśli przekroczę granicę, będę musiał wskoczyć w kamasze (śmiech).

722x481-images-petros_psyllos_pb
Petros Psyllos, fot. archiwum prywatne

Zostańcie w Białymstoku

Program stypendialny „Odkrywcy Diamentów” to kolejna inicjatywa białostockiego świata nauki i biznesu, by zatrzymać emigrację absolwentów do innych miast Polski i zagranicę. Odkrywcy Diamentów udzielają przede wszystkim wsparcia finansowego. Dzięki temu młodzi ludzie mogą startować w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach z zakresu nauk ścisłych i technicznych – w szczególności technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania. Więcej informacji i odpowiednie dokumenty znajdziecie na stronie  www.odkrywcydiamentow.pl

Komentarze