Orlen Asfalt i Politechnika Białostocka będą pracować nad technologiami drogowymi przyjaznymi dla środowiska

Wymiana doświadczeń i wspólna praca nad rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku – to najważniejsze cele porozumienia podpisanego między Orlen Asfalt i Politechniką Białostocką. Projekty badawcze, które zostaną uruchomione dzięki tej współpracy, to także szansa na systematyczne unowocześnianie nawierzchni drogowych.

Podpisane 16 lutego 2022 roku porozumienie określa dodatkową współpracę przy projektach badawczych, opracowywaniu i rozwoju nowych technologii drogowych, rozwiązywaniu problemów technologicznych, występujących w procesie budowy nawierzchni drogowych, a także współpracę przy realizacji studenckich prac dyplomowych inspirowanych przez pracowników Orlen Asfalt.

– Podpisana umowa to wyznaczenie nowych kierunków na przyszłość. Zacieśniamy współpracę z jednostką naukową, która dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów drogowych w Polsce, w którym można prowadzić bardzo zaawansowane badania asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych. Politechnika Białostocka to nie tylko znakomita infrastruktura, ale także ludzie, których pasją jest działanie na rzecz rozwoju technologii budowy dróg, a swoją wiedzą i doświadczeniem z pełnym oddaniem dzielą się ze studentami. Dlatego cieszymy się, że dzisiaj nasza współpraca wchodzi w nowy etap – mówi Paweł Wachnik, prezes zarządu Orlen Asfalt.

– Nieustanny rozwój kierowanego przez profesora Władysława Gardziejczyka Zakładu Inżynierii Drogowej na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, szeroki zakres badań prowadzonych w zakładzie, także w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, stanowią składniki potencjału Politechniki Białostockiej. Cieszymy się, że został on dostrzeżony i doceniony przez Orlen Asfalt – jednego z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dostawców asfaltów. Chcemy kontynuować i rozwijać wspólnie prowadzone projekty badawcze. Ich celem będzie szeroko pojęte unowocześnianie nawierzchni drogowych z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. To również zwiększa możliwości pracy kół naukowych na uczelni i wspólnego szerzenia najnowszej wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie drogownictwa w ramach prężnie rozwijającego się Latającego Uniwersytetu Drogowego, zainicjowanego właśnie na naszej uczelni przez dr inż. Martę Wasilewską – tłumaczy dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, zastępca rektora, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

Orlen Asfalt i Politechnika Białostocka już od kilku lat wspólnie realizują różnego rodzaju projekty dotyczące m.in. badań właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych. Współpracują również przy edukacji studentów w ramach warsztatów Latający Uniwersytet Drogowy. To inicjatywa pracowników Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej oraz Orlen Asfalt. Następnie dołączyli do niej pracownicy i studenci z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Latający Uniwersytet Drogowy to niestandardowy projekt, który wykracza ponad program studiów. Innowacyjne myślenie i energia studentów w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem pracowników naukowych to siła napędowa i możliwość kreowania nowoczesnych rozwiązań w drogownictwie – tworzenie lepszych, trwalszych i bardziej przyjaznych dla środowiska i użytkowników dróg w Polsce.

Red. PP, fot. Gabriela Kościuk/PB

Komentarze