Kłaniam się tym odważnym, młodym ludziom, którzy zgłosili się do naszego konkursu. Trzeba mieć odwagę, żeby zmierzyć się ze sobą i pokazać swoje pomysły – powiedział podczas gali finałowej Konkursu Technotalent 2019 Adam Walicki, prezes Fundacji Technotalenty.
Technotalenty 2019 poznaliśmy 10 grudnia podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. To już szósta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty. Ma on wspierać młodych ludzi z północno-wschodniej Polski (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie) tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach oraz ograniczyć exodus „technotalentów” z regionu.
Przedsiębiorcze Podlasie patronuje wydarzeniu.
W tym roku do konkursu zgłoszono 130 pomysłów, 30 zakwalifikowano do finałów. Oceniane były one w czterech głównych kategoriach: technika, design, wyzwanie społeczne, biznes, a także dwóch uczelnianych: Technotalent Politechniki Białostockiej i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jak dostarczyć lek dokładnie w chore miejsce w jamie ustnej tak, żeby pozostało dokładnie w tym miejscu, gdzie trzeba i tak długo, jak potrzeba? To wyzwanie, z którym zmierzyły się Joanna Potaś, Jagoda Tomaszuk. Ich projekt – opracowanie nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej – zyskał uznanie w dwóch kategoriach: Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2019 oraz Technotalent w kategorii technika.
– Te nagrody otwierają nam furtkę do wdrożenia naszego pomysłu w życie – powiedziała Jagoda Tomaszuk. – Teraz będzie można wyprodukować lek, który będzie można podawać chorym w sposób, jaki opracowałyśmy.
– Dziękujemy, że możemy rozwijać swoje pasje – dodała Joanna Potaś.
Główną nagrodę w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej otrzymał projekt komunikatora do komunikacji alternatywnej dla osób niepełnosprawnych. W odróżnieniu do dostępnym na rynku komunikatorów ten autorstwa Mateusza Sumorka ma być poręczniejszy i praktyczniejszy. Z kolei w kategorii Desing zwyciężył projekt Jana Godlewskiego – „Hex”, czyli sprężynujące siedzisko, które dzięki swojej konstrukcji wymusza utrzymanie prawidłowej postawy w trakcie siedzenia. Projekt został doceniony m.in. za prostotę i użytkowość.
Łączna wartość nagród, jakie otrzymali laureaci to 53 tys. zł.
Gościem specjalnym gali był prof. dr hab. n. med. Karol Adam Kamiński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego wykład pt. „Ciekawość to pierwszy stopień do piekła” traktował o tym, czym jest ciekawość, w jakich wymiarach się objawia i do czego nas pcha. Do czego? Do przodu i do zmieniania świata.
– Bez ciekawości nie ma mądrości i to miejmy w pamięci – powiedział prof. Kamiński.
Specjalną nagrodę otrzymała od rady Fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew, jedna z założycieli fundacji, w podziękowaniu za dotychczasową pracę.
– Stworzyliśmy coś wielkiego i ważnego dla młodych ludzi. I choć wymaga to dużo czasu i wiary, to warto promować talenty – podsumował Adam Walicki.
A oto wszyscy nagrodzeni w poszczególnych kategoriach:
Design
Zwycięzca: Jan Godlewski „Hex” – Hex to sprężynujące siedzisko, które korzystnie wpływa na zdrowie użytkownika. Dzięki swojej konstrukcji siedzisko wymusza utrzymanie prawidłowej postawy w trakcie siedzenia. Siedzisko może być wykorzystywane do pracy i zabawy przy biurku lub stole. Mebel został zaprojektowany z myślą o przestrzeniach mieszkalnych i publicznych. Podstawa siedziska została wykonana z jednego kawałka-ciętego laserem- stopu aluminium PA6 zapewniającego niską wagę i sprężystość.
Wyróżnienie: Paulina Maria Łysik „Centrum Terapii Autyzmu” – Centrum Terapii Autyzmu jest to obiekt projektowany na terenie Białegostoku łączy w sobie dwie podstawowe funkcje: diagnozę i terapię autyzmu oraz funkcję towarzyszącą, konferencyjno-szkoleniową. Obecnie panuje sukcesywny wzrost diagnozowania tego zaburzenia neurorozwojowego. W Polsce nie ma dostatecznej liczby ośrodków temu służących. Celem projektu było stworzenie jednorodnego ośrodka, spajającego możliwości uzyskania pomocy na wszystkich płaszczyznach związanych z tą chorobą.
Wyzwanie Społeczne
Zwycięzca: Anna Jankowska „Kabina Medytacji – Samowystarczalne moduły wyciszenia” – Projekt dotyczy kabin cichej medytacji, które umożliwiają kilkudniowy pobyt w otoczeniu natury, wyciszenie się i czas po prostu na „myślenie”. Projektowane budynki umożliwiają konteplację natury na trzech różnych poziomach, wpływając na różne zmysły.)
Biznes
Zwycięzca: Marcin Warpechowski, Adrian Ołów „Telemedyczna platforma internetowa wspomagająca pracę placówek w długoterminowej opiece geriatrycznej”– Proponowana autorska platforma telemedyczna pozwoli na zmniejszenie kosztów sprawowania opieki nad osobami starszymi, podwyższenie jakości usług, skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia oraz na efektywną komunikację między personelem a rodziną.)
Wyróżnienie: Konrad Zuzda, Piotr Kurzyna, Franek Budrowski „VIS.ON” – Inteligentne oprogramowywanie analizujące obrazy pochodzące z obrazowania medycznego np. MR rezonansu magnetycznego, PET/MR – hybrydy pozytronowej tomografii emisyjnej i rezonansu magnetycznego, pod kątem wykrywania w czasie rzeczywistym zmian nowotworowych.
Technika
Zwycięzca: Joanna Potaś, Jagoda Tomaszuk „Inteligentny system dostarczania leku do terapii fotodynamicznej stanów przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej” – Opracowanie nośnika dla fotosensybilizatora przeznaczonego do leczenia stanów przednowotworowych, takich jak liszaj płaski błony śluzowej jamy ustnej, metodą fotodynamiczną. System stworzony w oparciu o biodegradowalne polimery pochodzenia naturalnego, o unikalnych właściwościach żelowania in situ i zdolności przylegania do błon śluzowych, zapewni maksymalne utrzymanie leku w miejscu aplikacji przy minimalnym stopniu narażenia na miejscowe działania niepożądane.
Technotalent Politechniki Białostockiej 2019
Zwycięzca: Mateusz Sumorek „Komunikator do komunikacji alternatywnej” – Celem projektu jest stworzenie urządzenia służącego w terapii osób z zaburzeniami komunikacji w różnych stopniach zaawansowania oraz w ich życiu codziennym. Komunikator jest urządzeniem które zawiera autorskie rozwiązania poszerzające możliwości użytkowe urządzenia oraz uwzględniające opinie terapeutów. Poprzez współpracę z placówkami zajmującymi się komunikacją alternatywną, prototyp zawiera funkcje, które są powszechnie niedostępne w urządzeniach podobnego typu.)
Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2019
Zwycięzca: Joanna Potaś, Jagoda Tomaszuk „Inteligentny system dostarczania leku do terapii fotodynamicznej stanów przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej”
Wyróżnienie: Konrad Zuzda, Piotr Kurzyna, Franek Budrowski „VIS.ON”
Najlepszy Projekt Uczniowski
Zwycięzca: Jakub Kulesza, Marcin Falkowski „SET IT STRAIGHT – urządzenie poprawiające bezpieczeństwo pracowników korzystających z drabin” – Praca zawiera propozycję urządzenia, które poprawia użytkowanie drabin przystawnych. Opisana w pracy zasada działania, polega na wskazaniu dla osoby, która posługuje się drabiną w prosty i łatwy sposób, jak ustawić drabinę pod właściwym kątem względem podłoża.
Opiekun Najlepszego Projektu Uczniowskiego: Tomasz Rolak – Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku. Projekt „SET IT STRAIGHT – urządzenie poprawiające bezpieczeństwo pracowników korzystających z drabin”
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie, studenci, doktoranci i absolwenci szkół średnich oraz wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do udziału mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespół, wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów.
Więcej o konkursie tutaj.
Red. EW, fot. Fundacja Technotalenty