Oto najlepsze produkty regionalne. Poznajcie Laureatów Podlaskiej Marki Roku

Siedem kategorii, tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego i branża będąca Ambasadorem Podlaskiej Gospodarki. Kto otrzymał te wyróżnienia?

Wielka gala Podlaskiej Marki Roku odbyła się kilka dni temu. Jak informują Wrota Podlasia, Podlaską Markę Roku tworzą podlascy przedsiębiorcy, naukowcy, pasjonaci, ludzie kultury i wielkiego serca. Województwo podlaskie to ta różnorodność pokazana wielobarwnością loga naszego województwa. Kolejne edycje odkrywają nowe oblicze województwa. Widać tu odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata, nowe technologie, ale również pielęgnowanie tradycji czy nowe trendy w kulturze.

Jako pierwszą wręczono nagrodę w kategorii PRODUKT UŻYTKOWY. Przypomnijmy, że kandydowały do niej trzy propozycje:
– Budynki wielorodzinne w technologii modułowej Unihouse – Unihouse Oddział Unibep SA w Bielsku Podlaskim
– Meble Gabinetowe SNABB – TOBO DATCZUK Sp. j.
– Rękawica GLOV On-The-Go – Phenicoptere Sp. z o.o.

Kapituła Konkursu Podlaska Marka z tej trójki wybrała budynki wielorodzinne Unihouse.

Honorową statuetkę i czek na 10 tys. zł odebrał Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse Oddziału Unibep SA.

Dziękuję bardzo serdecznie za nagrodę w imieniu własnym, w imieniu właścicieli firmy, ale także pracowników, których w Unihousie pracuje już kilkuset, a współpracuje niemal drugie tyle – podkreślił dyrektor. – Droga do tej podlaskiej nagrody prowadziła nas przez Norwegię. Bo najpierw musieliśmy wybudować dwa tysiące mieszkań, by zdobyć uznanie tutaj.

Następnie wręczono nagrodę w kategorii PRODUKT SPOŻYWCZY.

W tej kategorii kandydowały:
– Ekologiczne Produkty Firmy Dary Natury – Mirosław Angielczyk Dary Natury
– Grupa produktów Naturalnych – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach
– Produkty z Podlaskiej Spiżarni – Grupa Chorten Sp. z o.o.

Głosami Kapituły zwyciężyła Spółdzielnia Mleczarska w Łapach

Nagrodę odebrał Antoni Żdanuk, prezes Spółdzielni.

Bardzo dziękuję kapitule za docenienie walorów naszych produktów, bo produkt smaczny, to produkt naturalny. Dziękuję rolnikom i pracownikom oraz internautom, którzy tak nas wsparli w głosowaniu internautów – mówił zadowolony prezes łapskiej spółdzielni.

Do nagrody w kategorii ODKRYCIE kandydowały:
– Anima – inteligentny system powiadomień – Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej
– Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych przez zespoły LIGO Scientific Collaboration i Vigro Collaboration – prof. dr hab. Piotr Jaranowski, dziekan Wydziału Fizyki UwB
– Linia Kosmetyków Wspierająca Podlasie – SVOJE Rzemieślnicze Kosmetyki Naturalne

Głosami kapituły zwyciężył prof. dr hab. Piotr Jaranowski.

Wykład macie już za sobą, ja tylko powiem, że jestem szczerze zdumiony i moje zdumienie może być porównywalne tylko z tym co przeżyłem dwa lata temu, w sto lat po tym jak Albert Einstein wymyślił fale grawitacyjne i 50 lat po tym jak usiłowano je eksperymentalnie wykryć, kiedy wreszcie to zostało zbadane. To niewątpliwie nagroda dla całego Uniwersytetu w Białymstoku i jest pewnym dowodem na to, że nasz uniwersytet jest wspaniałym miejscem do studiowania i to nie tylko fizyki.

Kolejna nagroda – INWESTCJE.

Kandydowały w tej kategorii:
– Uruchomienie Fabryki SaMasz w Zabłudowie – SaMASZ Sp. z o.o.
– Fabryka Proszków Mlecznych MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckim – Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA
– Dworzec PKS NOVA w Białymstoku – Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova SA

Ostatecznie zwyciężyła Fabryka SaMasz w Zabłudowie. Statuetkę i czek odebrał prezes zarządu firmy Antoni Stolarski.

Nie sądziłem, że w ubiegłym roku moja inwestycja okaże się jedną z największych inwestycji Białostocczyzny. Dzięki pomocy bankom powstała wspaniała fabryka na miarę XXI wieku. Dziękuję wspaniałej załodze, która liczy obecnie ok. 800 osób i bez której ten sukces nie byłby możliwy.

W kategorii WYDARZENIA były nominowane:
– Podlaskie Święto Chleba – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
– EEC – Liderzy Przyszłości – Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
– Tatarskie Święto Sabantuj – Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich ASMAN, Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne Największe Wydarzenia

Zwyciężyło Podlaskie Święto Chleba. Nagrodę odebrała dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak.

Święto chleba to jedno z największych wydarzeń kulturalnych, które odwiedza tego dnia ok. 30 tys. turystów. Jestem bardzo wzruszona i zaszczycona przyznaniem nam tej nagrody. Dziękuję wszystkim tym, którzy są zaangażowani i oczywiście zapraszam wszystkich do nas na następną edycję naszego święta, która w tym roku odbędzie się 12 sierpnia.

Trzy propozycje miały szansę na zwycięstwo w kategorii KULTURA:
– Teatr Lalki i Aktora w Łomży – Teatr Lalki i Aktora w Łomży
– Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” – Suwalski Ośrodek Kultury
– Białostocki Teatr Lalek – Białostocki Teatr Lalek

Zwycięzcą okazał się Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Nagrodę odebrali: Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży i Jarosław Antoniuk, dyrektor teatru.

Nasze hasło promocyjne brzmi: zasmakuj w Łomży, nie tylko w produktach. A od teraz można dodać, że i w kulturze. Dlatego już dzisiaj zapraszamy na festiwal teatralny Walizka – podkreślił prezydent Łomży.

A dyrektor Jarosław Antoniuk dodał, że nagrodę przyjmuje z satysfakcją i dumą. Podziękował swoim współpracownikom i zaprosił wszystkich na tegoroczne obchody 600-lecia Łomży.

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO kandydowały:
– Uniwersytet Zdrowego Seniora i Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej – Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
– Fundacja Rodziny Czarneckich – Dominika Weronika Czarnecka
– „PSACERY” – czyli miejskie spacery ze schroniskowymi psami – Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku.

Fundacja Rodziny Czarneckich zwyciężyła w tegorocznej edycji. Nagrodę odebrały Dominika Weronika Czarnecka i jej mama Helena Czarnecka, prezes fundacji.

Dziękujemy za wyróżnienia, ale proszę pamiętać, że reprezentujemy dzisiaj wszystkich tych, dzięki pomocy których tutaj stoimy, jak i tych, do których pomoc jest kierowana – podkreśliła w swoim przemówieniu Dominika Weronika Czarnecka.

W tym roku głosowanie internautów na Podlaską Markę Konsumentów było wyjątkowo emocjonujące. Na kandydatury oddano rekordowe 12 tys. głosów. Ostatecznie zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Zespół ten powstał 60 lat temu. Ma olbrzymi wkład w rozwój kultury; zasługi i osiągnięcia zespołu są nie do przecenienia. Ten zespół to chluba naszego regionu, ocala od zapomnienia zwyczaje obrzędy, tańce i śpiew. Kształtuje postawy patriotyczne i tożsamość. Dziękujemy za to wyróżnienie – mówiła Alicja Andrulewicz dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Jak co roku jednym z najbardziej oczekiwanych rozstrzygnięć jest wybór Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. W tym roku ten wybór był wyjątkowy – bo został nim najbardziej znany w Polsce wykonawca muzyki disco polo – Zenek Martyniuk. Artysta nie byłby sobą, gdyby na scenie nie zaprezentował swojego największego hitu „Oczy zielone”. Jednak specjalnie na Podlaską Markę, realizowaną w duchu 20-lecia międzywojennego, przygotował inną wersję tej piosenki, w aranżacji rodem z przedwojennych klubów i kabaretów. I spotkał się z wielkim aplauzem publiczności.

Czuję się bardzo wzruszony i zaszczycony, zawsze to powtarzam, że pochodzę z pięknego Podlasia, bo to mi pomaga tworzyć melodyjne piosenki – powiedział Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego.

Statuetki Ambasadora Podlaskiej Gospodarki odebrali czterej czołowi przedstawiciele podlaskiej branży drzewnej i meblarskiej:
* Pfleiderer Grajewo Sp. z o.o.
* Fabryka Mebli „FORTE” SA
* IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział w Orli
* TOBO Datczuk Sp. j.

Oprac. red. PP, źródło i fot.: wrotapodlasia.pl

Komentarze