Palisander, Mlekpol, Infinity Group, TenderHut czy Piątnica? Kto najlepszym pracodawcą?

Celem konkursu Top Pracodawcy Polski Wschodniej jest wyłonienie wyróżniających się pracodawców – firm z pięciu wschodnich województw, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy. Do 17 września 2019 r. na najlepiej zarządzane, innowacyjne i dbające o relacje ze społecznościami lokalnymi firmy głosować mogą także internauci. Finał plebiscytu towarzyszyć będzie VI Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu w Białymstoku (25-26 września 2019 r.).

Tak jak w latach ubiegłych, tak i tym razem chcemy, by w gronie laureatów znalazły się firmy nowocześnie zarządzane, stawiające na innowacyjność, znaczące w swoich branżach – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu PulsHR.pl. – Wśród kryteriów oceny ważną rolę zajmują też wysokie standardy relacji między menedżerami, pracownikami i otoczeniem społecznym, w którym na co dzień przedsiębiorstwa działają.

Nominowane w konkursie Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2019 firmy to: Grupa Wenglorz, Transition Technologies, Palisander, Infinity Group, Lubella, Michelin Polska, EGGER Biskupiec, OSM Piątnica, SM Mlekpol, Modern-Expo, TenderHut, Concentrix, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie, Noyen (dawniej GT85 Polska), MTU Aero Engines Polska, Grupa Meblowa Szynaka, BorgWarner Poland, KH-KIPPER, Celsa Huta Ostrowiec, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie.

Jak widzimy, wśród walczących o tytuł znajdują się przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego, mające tutaj swoje siedziby bądź oddziały. Oto one.

Palisander: wynajmuje systemy szalunkowe przedsiębiorstwom budowlanym na terenie całej Polski. Posiada kompletną ofertę najmu szalunków ściennych, stropowych, słupowych, a także różnorodnych systemów BHP. Działająca od 1993 roku firma obecnie zatrudnia 138 pracowników. W drugim kwartale 2020 roku planowany jest duży wzrost zatrudnienia za względu na przeniesienie firmy do nowej siedziby w Choroszczy. Ponad 80 proc. dostawców Palisandra to firmy z województwa podlaskiego. Firma stawia na rozwój i inwestuje w kadry poprzez finansowanie szkoleń kierunkowych, organizuje także szkolenia na Politechnice Białostockiej, które angażują młodych ludzi i pomagają w wyborze ścieżki zawodowej. Firma włącza się w działania na rzecz lokalnej społeczności, wspierając liczne inicjatywy charytatywne.

Infinity Group: białostocka agencja interaktywna specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i marketingowych, istnieje od 2001 roku plasując się w czołówce ogólnopolskich agencji interaktywnych. Na podlaskim rynku jest siłą napędową i członkiem klastra Infotech, zrzeszającego lokalne podmioty w celu działania na rzecz rozwoju technologii w regionie. Infinity Group jest współautorem projektu Smart City, mającego na celu zaangażowanie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, lokalnych firm oraz mieszkańców do działań mających podnieść komfort życia, wykorzystując nowe technologie. Przyciąga zagraniczne firmy na Podlasie, poprzez innowacyjne pomysły i inicjatywy – np. stacjonarny kurs Kentico Academy, pokazuje potencjał intelektualny regionu. Współpracuje z Politechniką Białostocką, głównie w zakresie organizacji praktyk i staży. Zapewnia pracownikom ciągły rozwój poprzez szkolenia, konferencje branżowe, umożliwia certyfikację, zajęcia z języka angielskiego. Jest firmą, którą pracownicy cenią za atmosferę i do której wracają. Firma może pochwalić się prawie trzykrotnie niższą rotacją niż branża. Jest przyjazna rodzinie.

OSM Piątnica: jedna z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się firm mleczarskich w Polsce. Produkty OSM Piątnica, oprócz estetycznych opakowań i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wyróżniają się przede wszystkim naturalnym składem. Firma rocznie skupuje 333 mln litrów mleka od 2196 dostawców, których gospodarstwa położone są w rejonie tzw. Zielonych Płuc Polski i obejmują tereny dorzecza Narwi i Biebrzy, obrzeża Biebrzańskiego Parku Narodowego, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego oraz rejon Kurpiowszczyzny. Weryfikując jakość skupowanego mleka pod względem zawartości w nim bakterii, Piątnica stosuje system norm dwukrotnie ostrzejszych niż wymagania unijne. Także używane przez nią testy wykrywania pozostałości antybiotyków i substancji hamujących są 10-krotnie czulsze niż przewidują to przepisy. Za wysokiej jakości surowiec już od 16 lat Piątnica płaci rolnikom najwyższą cenę w Polsce. Firma zatrudnia ok. 800 osób. Od lat wdraża w zakładach program eliminacji oraz ograniczenia źródeł czynników niebezpiecznych i szkodliwych, np. poprzez wprowadzenie nowoczesnych procesów technologicznych czy maszyn do pracy. Firma angażuje się w działania charytatywne na rzecz lokalnej społeczności.

SM Mlekpol: największy producent mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce, jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Zakład Mleczarski w Grajewie powstał w 1976 roku. Pierwsze mleko popłynęło 4 lipca 1982 roku, pod okiem inżyniera Edmunda Borawskiego, prezesa OSM w Grajewie, który zarządza firmą do dzisiaj. Obecnie Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol posiada 12 zakładów. Co roku skupuje i przerabia ponad 1,7 mld litrów mleka, co stanowi 15 proc. skupu surowca w kraju. Mleko odbiera od 11 tys. rolników, zatrudnia 2,3 tys. pracowników.

TenderHut: technologiczna grupa kapitałowa, w której skład wchodzi sześć kooperujących ze sobą firm, spółka zajmuje 23. miejsce w rankingu tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie. Oddziały reprezentacyjne białostockiej firmy działają w Szwecji, Danii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, USA i Francji. Grupa Kapitałowa TenderHut zajmuje się czterema różnymi sektorami branży technologicznej. Najprężniej działającą spółką jest SoftwareHut, który oferuje projektowanie i rozwijanie systemów informatycznych, a jego produktem flagowym jest aplikacja Zonifero, która stanowi wsparcie menadżerskie dla pracowników biur. Zaraz za nim plasują się spółki: Solution4Labs, z licznymi sukcesami w kwestii wdrażania systemów klasy LIMS, oraz ProtectHut i LegalHut, które zajmują się kolejno cyberbezpieczeństwem i doradztwem prawnym w obszarze IT. ExtraHut koncentruje się na działaniach z zakresu User Experience, designie aplikacji mobilnych, aplikacji webowych i serwisów internetowych. Przewagą konkurencyjną ExtraHut jest unikalna w odniesieniu do prac graficznych usługa Mobilnego Działu Design&UX. W ExtraHut pracują wysokiej klasy specjaliści, w domenach takich, jak: research, prototyping, testing/analysis, product design, web/user interface/e-commerce i branding.

Transition Technologies: jeden z największych polskich producentów i integratorów oprogramowania, produkty i usługi kieruje głównie do kręgu odbiorców przemysłowych, sektora energii i gazu oraz automatyki przemysłowej. Firma zatrudnia w kraju i na świecie 1600 osób. W regionach Polski Wschodniej posiada cztery biura: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Kielcach, w których zatrudnienie znajduje niemal 500 osób. Transition Technologies od 28 lat tworzy własne, unikatowe produkty i dostarcza zespoły programistyczne dla największych światowych liderów, stawia mocny akcent na inwestycje i rozwój nowych technologii. Firma działa w modelu otwartym na elastyczne wykonywanie obowiązków przez pracowników dla poprawy równowagi praca – rodzina oraz współpracuje z lokalną społecznością: prowadzi darmowe warsztaty, charytatywne akcje, sponsoruje drużyny koszykówki ligi KALF, drużyny AZS oraz ligi futsalu. Szczególnie istotne dla Transition Technologies jest budowanie społeczeństwa informacyjnego i dzielenie się wiedzą. Firma podejmuje liczne inicjatywy edukacyjne, m.in. konkursy na najlepszą pracę dyplomową czy prowadzenie zajęć z programowania przez pracowników firmy w szkołach średnich.

Top Pracodawców Polski Wschodniej 2019 wskazywać mogą internauci. Do 17 września 2019 r. poprzez stronę: https://www.pulshr.pl/konkurs/top-pracodawca-polski-wschodniej-2019,65/ możliwe jest głosowanie „za” lub „przeciw”.

Nagrody zostaną wręczone 25 września 2019 r. podczas gali towarzyszącej VI Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu w Białymstoku. Organizatorem konkursu Top Pracodawcy Polski Wschodniej jest Grupa PTWP i redakcja portalu PulsHR.pl.

Nominacji i wskazań do konkursu Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2019 dokonały władze samorządowe pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego, marszałkowie i prezydenci miast wojewódzkich, a także przedstawiciele organizacji realizujących politykę gospodarczą poprzez pozyskiwanie inwestorów i rozwój przedsiębiorczości. Firmy mogły także zgłaszać się same.

Szósta edycja największej konferencji biznesowej poświęconej perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej – Wschodni Kongres Gospodarczy – odbędzie się w dniach 25-26 września 2019 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Zgromadzi około półtora tysiąca biznesmenów, polityków z regionu, kraju i Europy, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem”.

Red. PP, fot. mat. pras. (wizualizacja nowej siedziby spółki Palisander)

Komentarze