Parkiet w kuchni

Modern kitchen with black furniture and wooden floor

Drewniane podłogi, choć trzeba otaczać je szczególną opieką, są nie tylko piękne, ale również dość funkcjonalne. Efektowny parkiet możemy ułożyć także w kuchni. Podjęcie takiej decyzji wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami.

Parkiet w kuchni prezentuje się zjawiskowo – niezależnie od tego, w jakim stylu urządziliśmy wnętrze. Drewno znakomicie wygląda tak w klasycznych, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Aby korzystać z zalet ponadczasowego rozwiązania, należy odpowiednio wybrać gatunek drewna. Musi być odporny na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Najpewniejsza kandydatura to dąb, choć jesion również powinien wytrzymać specyficzne warunki. W kuchni dobrze sprawdza się również drewno egzotycznego pochodzenia, czyli np. teak. Pomimo właściwości konkretnych gatunków, olbrzymie znaczenie ma również ich stosowna impregnacja. Konieczne jest przygotowanie podłoża i zabezpieczenie całej powierzchni po ułożeniu. Jednorazowe działanie nie jest wystarczające. Zabiegi pielęgnacyjne należy systematycznie powtarzać, wykorzystując w tym celu stosowne środki.

Klepki parkietowe powinny być wykonane z litego drewna. Dzięki temu będzie można poddać je renowacji, jeśli to okaże się konieczne. Jednym z zabiegów rewitalizacyjnych jest np. cyklinowanie. Jeśli deszczułka ma budowę warstwową, a drewno znajduje się tylko na powierzchni, użycie cykliniarki może skutkować całkowitym zniszczeniem nawierzchni. Układając parkiet w kuchni, warto stworzyć delikatny spad w kierunku środka pomieszczenia. Zastosowanie takiego zabiegu sprawi, że jeśli pod szafkami pojawi się woda, zacznie spływać tam, gdzie znacznie szybciej ją zauważymy i usuniemy.

Najlepszy sposób wykończenia drewnianej podłogi w kuchni to lakierowanie. Nałożenie odpowiednio grubej warstwy lakieru sprawia, że powierzchnia zyskuje nieprzepuszczalną warstwę ochronną, przez którą nie przenika wilgoć ani zabrudzenia. Codzienna pielęgnacja takiej powierzchni nie jest przesadnie kłopotliwa. Lakier utrzymuje się przez kilka, czasami kilkanaście lat, co stanowi dodatkowy atut. Po upływie czasu wskazanego przez producenta, konieczne staje się odnowienie powłoki. Powierzchnię drewnianą można również olejować. Ten zabieg powinniśmy powtarzać znacznie częściej niż lakierowanie. Chodzi o to, by olej mógł wnikać w strukturę drewna, zabezpieczając tym samym coraz głębsze warstwy. W kuchni bardziej praktyczne wydaje się być lakierowanie. Należy jednak uważać na zarysowania, jeśli zdecydujemy się wybrać ten sposób konserwacji drewnianej podłogi.

Więcej inspiracji znajdziesz na parkiet.pl

Artykuł sponsorowany


Komentarze