Pasta do zębów – rodzaje, cechy charakterystyczne i cenne wskazówki

Pasta do zębów to produkt umożliwiający prawidłową i codzienną pielęgnację jamy ustnej. Odświeża oddech i usuwa powierzchowne zabrudzenia, które osadzają się na zębach w ciągu dnia. Pozwala skutecznie usunąć resztki jedzenia, pozbyć się bakterii, a także przeciwdziała chorobom żołądka lub przewodu pokarmowego.

Wiele osób odruchowo sięga po pastę do zębów, nie zwracając uwagi na jej specyfikację lub przeznaczenie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ każda pasta do zębów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Z innej pasty do zębów powinni korzystać palacze, a z innej dzieci do lat 7.

Jaki rodzaj pasty do zębów wybrać?

Podczas wybierania pasty do zębów należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i predyspozycję. Tradycyjne pasty do zębów pozwalają usunąć zabrudzenia oraz odświeżyć jamę ustną. Bardziej specjalistyczne produkty pomagają zapobiegać próchnicy, mogą rozjaśniać zęby lub mieć określone działanie lecznicze (przeciw krwawieniu dziąseł, walka z odsłoniętymi szyjkami zębowymi).

Osoby, które nie odczuwają żadnych dolegliwości i problemów dotyczących jamy ustnej powinny korzystać z klasycznych past do zębów. Najlepiej wybierać renomowane marki i naturalne produkty nieposiadające w składzie chemikaliów, barwników i ulepszaczy. Dodatkowo warto korzystać z płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej, dzięki nim wszystkie zabrudzenia i bakterie zostaną dokładnie usunięte. Osoby cierpiące na pewne dolegliwości wynikające z jamy ustnej powinny najpierw skonsultować swój problem ze stomatologiem. Odpowiedni wywiad oraz kontrola stomatologiczna umożliwią właściwy dobór pasty do zębów.

Najpopularniejsze rodzaje past do zębów

Wyróżnić można kilka różnych rodzajów past do zębów, które mają odmienne przeznaczenie i według niego powinny być stosowane.

Pasty uniwersalne (klasyczne)

Uniwersalne pasty do zębów mogą być używane zarówno przez dzieci, jak również osoby dorosłe. Posiadają zbilansowany skład substancji czyszczących, który umożliwia odświeżenie oddechu i usunięcie zabrudzeń, bez nadmiernego oddziaływania na stan i zdrowie uzębienia.

Pasty wybielające

Pasty wybielające najczęściej używane są przez osoby chcące posiadać śnieżnobiały uśmiech. W składzie pasty wybielającej znajdują się duże ilości granulek i substancji chemicznych, które pomagających zetrzeć i rozpuścić naloty pojawiające się na zębach. Pasty wybielające muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ mają wysokie oddziaływanie na stan  (zdrowie) uzębienia. Pastę wybielającą poleca się używać maksymalnie przez dwa miesiące.

Pasty do zębów nadwrażliwych

Pasty do zębów nadwrażliwych to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na ból pojawiający się przy piciu zimnych lub ciepłych napojów. Pozwalają dokładnie zabezpieczyć kanaliki zębów oraz uszkodzone szkliwo. W ich składzie najczęściej znajduje się chlorek, azotan potasu lub chlorek strontu.

Pasty zapobiegające paradontozie

Pasty zapobiegające paradontozie to pasty specjalistyczne, które odznaczają się unikalnymi właściwościami, a mianowicie przeciwdziałają zapaleniu dziąseł oraz łagodzą objawy paradontozy. W ich składzie najczęściej znajdują się zioła oraz alantoina.

Pasty dla dzieci

Pasty do zębów dla dzieci zazwyczaj opierają się na ksylolicie mającym działanie przeciwpróchnicze. Odznaczają się przyjemnym smakiem, oryginalnym kolorem (różowe, niebieskie, zielone), a także interesującą tubką (postaci z bajek lub filmów).

Po czym poznać, że wybrana pasta do zębów jest odpowiednia?

Prawidłowo dobrana pasta do zębów powinna być neutralna, poprawiać oddech i działać odświeżająco. Przy dłuższym użytkowaniu dobrze dobranej pasty nie powinny pojawić się żadne dolegliwości np. nadwrażliwość, ból, krwawienie z dziąseł, uczucie ściągania w jamie ustnej lub nadmierne pragnienie po zakończonym szczotkowaniu. Jeżeli nastąpią jakiekolwiek niepokojące objawy należy natychmiast zmienić pastę do zębów na inną.

Najczęściej do powstania dolegliwości w jamie ustnej przyczynia się fluorek sodu, który jest składnikiem wielu specjalistycznych past do zębów. Inną przyczyną może być zbyt twarda szczoteczka do zębów lub rozwijająca się choroba jamy ustnej. W przypadku nie ustąpienia niepokojących objawów należy zgłosić się do stomatologa.

Wybór właściwej pasty do zębów nie jest prostym zadaniem. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowego stanu zębów, dobrym rozwiązaniem jest wypytanie stomatologa o rodzaj pasty, jaki powinniśmy wybrać. Nieumyślne kupowanie oraz korzystanie z różnorodnych past do zębów może wywołać przeróżne choroby jamy ustnej. Jeżeli korzystamy z past specjalistycznych to musimy pamiętać, aby używać je zgodnie z zaleceniami producenta.

Reasumując osoby, które chcą mieć biały uśmiech powinny sięgnąć po pastę wybielającą. Pasta ziołowa sprawdzi się przy stanach zapalnych dziąseł, zaś pasta na nadwrażliwość spełni oczekiwania osób odczuwających ból podczas picia i jedzenia zimnych lub ciepłych produktów. Pozostałe osoby, którym zależy na świeżości i dobrym utrzymaniu stanu zębów powinny wybierać uniwersalne o działaniu odświeżającym.

Artykuł partnerski

Komentarze