Przewoźnik PlusBus (Podlasie – Express Sp. z o.o.), obsługujący lokalną linię z Białegostoku do Turośni Dolnej (700) oraz kursy międzymiastowe z Białegostoku do Warszawy i Warszawy do Białegostoku, zdecydował się na rozwój informacji pasażerskiej poprzez włączenie linii dalekobieżnych do systemu Time4BUS.
Już od 21 lutego pasażerowie PlusBus mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Time4BUS, dzięki której sprawdzą m.in.:
- odjazdy „na żywo” z wybranego przystanku;
- bieżącą lokalizację danego pojazdu;
- przebieg trasy wybranego kursu (live i statycznie);
- rozkład jazdy dla danych połączeń i przystanków nawet 30 dni do przodu;
- informacje na temat zmian i utrudnień w ruchu (w formie tekstowej jak i graficznej – ikona na mapie aplikacji).
Nowe narzędzie ułatwiające pracę kierowców i kontrolę punktualności
Firma Genesis Mobo, dostarczająca przewoźnikowi system dynamicznej informacji pasażerskiej Time4BUS, wdrożyła innowacyjne rozwiązanie w postaci aplikacji dla kierowców, która pełni rolę urządzenia lokalizacyjnego i autokomputera, stosowanego przede wszystkim w pojazdach komunikacji miejskiej.
– Aplikacja Time4BUS Driver przygotowana została z myślą o przewoźnikach, którzy chcą posiadać podobne rozwiązania znane z komunikacji miejskie w dużych miastach, przy jednoczesnym niskim koszcie użytkowania – mówi Dominik Tomaszewski, kierownik Biura Promocji i Szkoleń firmy Genesis Mobo.
Kierowca po zalogowaniu do aplikacji na urządzeniu mobilnym (telefon, tablet), wybiera pojazd, jakim danego dnia jeździ, linię i kurs. Po zatwierdzeniu danych, prezentowany jest panel z informacją o kursie, numerze pojazdu, numerze służbowym/inicjałach kierowcy, lista przystanków z czasem rozkładowym oraz zegar informujący w formie dynamicznej o odchyleniu czasowym (przyspieszenie, opóźnienie).
Przystanki oraz kursy również zmieniają się dynamicznie, bez manualnej ingerencji kierowcy. Dopełnieniem jest mapa, na której widać przebieg trasy aktualnego kursu, co jest znacznym ułatwieniem dla nowych pracowników, ale może być też wskazówką dla długoletnich kierowców, gdyż można sprawdzić, czy prawidłowo jedziemy.
– To tylko część podstawowych funkcjonalności, jakie dostępne są w tej aplikacji. Dzięki Time4BUS Driver, nie trzeba fizycznie instalować urządzenia w pojeździe, co na samym wstępie daje spore oszczędności dla firmy, kierowca może w każdej chwili kontrolować punktualność realizacji kursu bez patrzenia w rozkład papierowy, a pasażer otrzymuje nadal aktualne dane. Podkreślę ponownie, że aplikacja nie ma na celu zastąpienia zamontowanych już urządzeń w autobusach czy tramwajach w dużych przedsiębiorstwach komunikacyjnych, ale jest alternatywą dla mniejszych jednostek, przewoźników chcących mieć podobną jakość co aglomeracje miejskie, bez mocnego obciążenia budżetu. Firma PlusBus z Białegostoku jest pierwszym przewoźnikiem w Polsce z takim rozwiązaniem, a przygotowanie do wdrożenia poprzedzone były kilkumiesięcznymi przygotowaniami, zarówno od strony technicznej, jak i logistycznej – dodaje Tomaszewski.
Aplikacja dla pasażerów Time4BUS także dla osób niepełnosprawnych
Aplikacja dla pasażerów Time4BUS wspomaga również podróżowanie osób ze szczególnymi potrzebami, poprzez dostosowanie jej funkcjonalności do standardów WCAG 2.1.
Osoby słabowidzące, niewidome i niesłyszące otrzymują takie same informacje jak każdy użytkownik. Dodatkowo osoby takie otrzymują w aplikacji sygnał akustyczny o drodze do wybranego przystanku i jego lokalizacji, dzięki czemu łatwiej jest dotrzeć w wybrane miejsce i rozpocząć podróż środkami transportu zbiorowego.
Red. PP